Son Dakika

Başarılı öğrencilere Bosna Hersek gezisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca TEOG Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler için Bosna Hersek gezisi düzenlendi. TEOG'da başarılı olan üç gün boyunca Bosna Hersek'in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıma fırsatı buldu.

Başarılı öğrencilere Bosna Hersek gezisi

Bakanlığın Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından TEOG'da başarılı olan öğrencilerin motivasyonunun artırılması için düzenlenen kültürel geziye katılan öğrenciler, üç gün boyunca Bosna Hersek'in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıma imkanı buldu.

35 İLDEN KATILIM

Geziye, Türkiye'nin 35 ilinden 57 çocuk katılırken, başkent Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi, Saat Kulesi, Başçarşı ve Latin Köprüsü'nün yanı sıra Bosna'daki savaş sırasında yapılan Umut Tüneli ziyaret edildi. 

Öğrenciler, Bosna Hersek'in doğal güzelliklerini de tanıma şansı bulurken, bu kapsamda ülkenin güneyindeki Mostar ve Jablanica şehirleri, Blagaj köyündeki tarihi Alperenler Tekkesi ve tarihi Pocitelj köyüne gezi gerçekleştirildi. 

ALİYA'NIN KABRİNE ZİYARET

Ziyaretin son gününde öğrenciler, bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in Saraybosna'daki kabrini de ziyaret ederken, Osmanlı döneminde görev yapmış birçok vezirin memleketi Travnik'i görme imkanı buldu.

Öğrenciler, üç günlük gezilerini tamamlayarak bugün Türkiye'ye döndü.

Yorumlar