Son Dakika

Bosna Hersek ile Sırbistan arasında tarihi anlaşma

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad arasında Türkiye'nin desteğiyle inşa edilmesi planlanan otoyolun, nihayet inşasının başlaması kararlaştırıldı.

Bosna Hersek ile Sırbistan arasında tarihi anlaşma

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, "tarihi" bir anlaşma olabileceğini aktararak karayolunun Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijeljina-Belgrad ve Belgrad-Pozega-Visegrad-Saraybosna güzergâhlarında yapılması ve böylelikle bir tam tur şeklinde olması kararlaştırıldığını söyledi.

GÜZERGÂHLAR ÜZERİNDE 350 KM YENİ YOL YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerini desteklediğini ifade eden İzetbegovic, "Bu çok büyük bir proje ancak, Türkiye de büyük bir devlet ve son yıllarda yaptıkları çok büyük işler" değerlendirmesinde bulundu. Saraybosna ve Belgrad'ın iki farklı güzergah üzerinden birbirine bağlanacağına kaydeden İzetbegovic, hem Sırbistan hem de Bosna Hersek'teki mevcut otoyollar dışında söz konusu güzergahlar üzerinde 350 kilometrelik yeni yol yapılacağını aktardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DESTEĞİYLE ANLAŞMA SAĞLANDI

Türkiye'nin desteğiyle yapılması planlanan bu otoyolun inşası, yaklaşık iki yıl önce gündeme gelmesine rağmen, Bosna Hersek'teki çok başlılıktan kaynaklan bir durumdan bürokrasinin ağır işlemesinden dolayı, resmi makamlar güzergâh üzerinde uzun süre anlaşamamıştı. Bir kesim otoyolun Tuzla şehrinden gitmesini isterken, diğer kesim ise Visegrad güzergâhı üzerinde istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteği ile her iki tarafın teklifinin kabul edildiği görüldü.

Özellikle Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijelina-Belgrad güzergahının yapılmasıyla Bosna Hersek'in en önemli sanayi şehirlerinden Tuzla da Zenica'dan sonra otoyolla başkente bağlanacak. Bosna Hersek medyasındaki bazı haberlere göre, ilk güzergahın yaklaşık 1,8 milyar avroya mal olacağı belirtiliyor.

İkinci güzergah Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad olacak. Sırp medyasına göre bu güzergahın maliyetinin ise 800 milyon avro civarında olacak. İstanbul'daki toplantıda üzerinde uzlaşılan teklife göre, Türk firmaları tarafından yerli iş gücü kullanılarak inşa edilmesi planlanan projenin, yap-işlet-devret modelinde yapılması öngörülüyor.

Yorumlar