Son Dakika

Bosna Hersek ile Sırbistan sınır çözümüne yakın

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Saraybosna’yı ziyaret eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşmesinde konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic, en kısa sürede sınır meselesinin en kısa sürede çözüme kavuşacağını söyledi.

Bosna Hersek ile Sırbistan sınır çözümüne yakın

Covic, Sırp Cumhurbaşkanı ile iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını görüştüklerini belirterek, Karadağ ile sınır sorununu çözdüklerini hatırlattı. Covic, “Bugünkü gibi hareket edersek, Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın da desteğiyle çok kısa zamanda sınır konusunda ortak bir çözüme ulaşabiliriz. Bu şekilde, Bosna Hersek’teki herkese geleceğe bakmaları ve geçmişle çok meşgul olmamaları mesajını verebiliriz” ifadelerini kullandı. Aleksandar Vucic’in Bosna Hersek ziyaretinin iki ülkenin devlet başkanlıkları arasında yeni bir başlangıç olacağını kaydeden Covic, “Bugün konuştuklarımızı en kısa sürede hayata geçireceğimize inanıyorum” dedi.

“DOSTLUĞU ZAMANLA GÖSTERECEĞİZ” MESAJI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise “Sırbistan, Bosna Hersek’in gerçek ve dürüst dostudur. Bunu zamanla göstereceğiz” diye konuştu. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomi, siyaset ve güvenlik alanlarındaki iş birliğini ele aldıklarını aktaran Vucic, son dönemde gündeme gelen sınır meselesine de işaret ederek, “Sınır sorununun yüzde 97’lik kısmı çözüldü. Geriye sadece yüzde 3’lük kısmı kaldı. Bunu da en kısa zamanda çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. Aleksandar Vucic, Bosna Hersekli yetkililerle turizm ve ticaret alanında yapılacak projeleri de değerlendirdiklerini söyleyerek, “Altyapı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Sadece Belgrad ile Saraybosna’yı değil, Trebinje ile Belgrad’ı ve Saraybosna ile Novi Pazar’ı da birbirine bağlamak istiyoruz” dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar 525 milyon euro olduğunu hatırlatan Vucic, “Bizim için bu bölgedeki en yüksek miktar. Bosna Hersek için de öyle olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Sırbistan’ın, Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik yolunda da Bosna Hersek’i desteklediğini dile getiren Vucic, ülkesinin her zaman Bosna Hersek’e destek olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar