Son Dakika

Boşnak katili Dodik’e plaket verilmesine tepki!

Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'e Srebrenitsa Belediyesi’ne yaptığı katkılar dolayısıyla altın plaket verilmesini, Srebrenitsalı anneleri kınayarak böyle bir şeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Boşnak katili Dodik’e plaket verilmesine tepki!

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Tuzla şehrinde toplanan Srebrenitsalı anneler, belediye tarafından Sırp başkana plaket verilmesini kınadı.
Srebrenitsalı Kadınlar Derneği Başkanı Hajra Catic, yaptığı konuşmada, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı’nda Sırp askerlerin soykırım yaptığı Srebrenitsa’da RS Başkanı Dodik’e ödül verilmesini kabul etmediklerini vurgulayarak, “Her konuşmasında soykırımı inkar eden Dodik’e bu tarz bir plaketin verilmesinden ötürü büyük üzüntü duyuyoruz” dedi.

Her suçlu cezasını çekmeli

Dodik, kendisine takdim edilen altın plaketi bir zafer olarak görmediğini belirterek, “Srebrenitsa’yı daha fazla yatırım yapılması gereken bir şehir olarak görüyoruz. Burası, geçmişte yaşanan trajedi nedeniyle önemli bir yer. Acılar bölünmemeli ve her suçlu cezasını çekmeli” değerlendirmesini yaptı.

“Dodik’e plaket vermek, soykırımı inkar etmek demek”

Törene katılmayan Srebrenitsa Belediye Meclisi Başkanı Alija Tabakovic de yaptığı açıklamada, “Srebrenitsa’da Boşnak ve Sırplar arasında 20 yıldır inşa edilmeye çalışılan beraber yaşama olgusu bir gecede yıkılmaya çalışılıyor” dedi.
Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatidza Mehmedovic de Dodik’e verilen plaketin Srebrenitsa’da yaşayan Boşnaklar için acı verici olduğunun altını çizdi. Mehmedovic, “Dodik, Srebrenitsa için iyi bir şey yapmadı. Verilen plaket soykırımı inkar etmek demektir. Plaketin Dodik’in ellerinde bir anlamı yok” ifadelerini kullandı.

Yorumlar