Son Dakika

Bosnalı madenciler istediğini grevle aldı

Primleri yatırılmadığı için emekli olmayan, bu sebeple de açlık grevine giren 44 Bosnalı maddeci sonunda amacına ulaştı. Bosna Hersek Federasyonu hükümeti madencilerin primlerini ödeme kararı aldı.

Bosnalı madenciler istediğini grevle aldı

Bosna Hersek’te, Zenicalı 44 madencinin açlık grevine başlaması ve sorunları çözülmemesi durumunda önümüzdeki pazartesi günü kendilerini yakacaklarını duyurmaları üzerine ülkedeki iki entiteden biri olan FBIH hükümeti toplandı. Bu soruna bir çözüm bulmak için harekete geçen hükümet madencilerin talep ettiği primlerin ödemesine karar verdi.

KENDİLERİNİ YAKACAKLARDI

Primleri ödenmediği için emekli olamadıklarını savunan Bosnalı 44 kömür madeni işçisi, ülkenin orta kesimlerindeki Zenica şehrinde açlık grevine başlamıştı. Devlete ait bir kömür madeninde çalışan işçiler, emeklilik yaşları gelmelerine rağmen geçmişte primleri ödenmediği için emekli olamadıklarını belirterek, üç günlük açlık grevine başlamıştı. Madenciler, sorunun çözümü için yetkililere kısa süre tanıyarak, bu sürenin dolmasının ardından pazartesi günü kendilerini yakacaklarını açıklamıştı.

HÜKÜMET PRİMLERİ ÖDEYECEK

Grevle birlikte meseleyi gündemine alan Hükümet, yaptığı toplantının ardından yazılı açıklamayla, yıllarca devlete ait kömür madenlerinde çalışan 44 işçinin emeklilik primlerinin ödeneceğini bildirdi. Hükümetten yapılan bu açıklamada, 44 madencinin emeklilik primi için 2 milyon 597 bin 859 KM (1 milyon 332 bin 235 avro) ödeneceği açıklandı.
Hükümet, açlık grevini sürdüren madencilere greve son vermeleri çağrısında bulunduğu halde, Zenicalı madenciler grevi hemen bırakmayacaklarını ifade etti. Gazetecilere açıklama yapan madenciler, aynı sorunla yüzleşen 100’den fazla diğer maden işçisinin sorunu çözüme kavuşturulana kadar açlık grevini sürdüreceklerini vurguladı.

Yorumlar