Son Dakika

Bosna’yı muhacir telaşı aldı

Önceki yıllarda göç krizinin teğet geçtiği Bosna Hersek, 2018 yılının başından itibaren ülkeye 3 bin 500 muhacirin gelmesiyle kendini krizin içinde buldu.

Bosna’yı muhacir telaşı aldı

Başkent Saraybosna sokaklarında sıklıkla rastlanabilen muhacirler, şehrin merkezindeki bir parkta kurdukları çadırlarda kalıyor.

Ortadoğu’daki savaş ve çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk edip daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan muhacirler, son dönemde Bosna Hersek’i mesken tutmaya başladı.

Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan üzerinden Batı Avrupa’ya ulaşan rotanın 2016 yılında kapatılmasının ardından kendilerine farklı güzergâhlar arayan binlerce sığınmacı, 2018 yılının başından itibaren gözle görülür bir şekilde Bosna Hersek’e yöneldi.

Sokaklarda yaşıyorlar

Önceki yıllarda göç krizinin adeta teğet geçtiği Bosna Hersek, yılın başından itibaren ülkeye 3 bin 500 muhacirin gelmesiyle kendini krizin içinde buldu. Bosna Hersek Polisi, 2017 yılında 754 olarak tespit edilen muhacir sayısının, 2018 yılında 4 bini aştığını açıkladı. Daha önce özellikle Bosna Hersek’in Hırvatistan sınırındaki kasaba ve köylerde görülen muhacirlere, artık başkent Saraybosna sokaklarında da sıklıkla rastlanıyor.

Halk ve STK’lar yardım seferberliğinde

Bosna Hersek kamuoyuna uzak olan “sığınmacı krizi” tabiri de halk arasında ve devlet makamlarında artık sıklıkla telaffuz edilirken, vatandaşların yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu sığınmacılara yardım etmek için seferber oldu. “Merhamet” İnsani Yardım Kuruluşu Başkanı Hajrudin Sahic, Bosna Hersek’e gelen muhacirler arasında çok sayıda kadın ve çocuk olduğuna işaret ederek bu insanlara geldikleri günden beri giyecek, yiyecek ve sağlık yardımı yaptıklarını söyledi.

Resmi makamlar endişeli

Parklarda ve sokaklarda yaşam mücadelesi veren muhacirlerin merkezlere yerleştirilmesi için devlet kurumları harekere geçerken, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik de entite sınırları içerisinde hiçbir muhaciri kabul etmeyeceklerini söyledi. Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, ise İslam Birliği olarak muhacirlere 50 bin avro yardım yapacaklarını açıkladı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.