Son Dakika

Bulgaristan’da Türkçe öğrenimine ilgi azalıyor

Bulgaristan’da 1990’lı yıllardan bu yana seçmeli ders olarak verilen Türkçe öğrenimine ilginin azalması eğitimli genç nesilde endişeye sebep oldu.

Bulgaristan’da Türkçe öğrenimine ilgi azalıyor

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yaşayan Türk kökenli gençler, nüfusa oranla az sayıda kişinin Türkçe öğrenimine ilgi göstermesine karşı çözüm bulmak üzere yeni inisiyatifler geliştirme kararı aldı. Türk gençlerin yoğun olarak katıldığı başkent Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneğinin Başkanı avukat Hilmiye İnce, sorunun ertelenmeyecek bir önem taşıdığını belirterek, “Devlet okullarında Türkçe öğrenimine karşı büyük bir ilgisizlik var” dedi.

Bilgilendirme toplantıları düzenlenecek

Dernek olarak kültür, dil eğitimi, insan hakları savunma politikaları, sanat etkinlikleri gibi farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini anlatan İnce, bunlar arasında Türkçe öğrenimine ilgiyi artırma girişimlerini öne çıkardıklarını söyledi. Ülkedeki Türk kökenli eğitimli gençlerin sorunun farkında olduğuna işaret eden İnce, şu değerlendirmelerde bulundu: “Anadilde eğitim kapsamında Türkçe öğrenimine ilginin artırılması odaklı ulusal çaplı bir sempozyum düzenlemek üzere çalışıyoruz. Devlet okullarında seçmeli ders olarak Türklerimiz Türkçe eğitim görebiliyor ancak bu derslere karşı büyük bir ilgisizlik söz konusu. Bununla ilgili hem anne babaları hem eğitimcileri hem de okul yöneticilerini bilgilendirmek, sorunun köküne inebilmek ve çözüm üretmek için sempozyum düzenlemek istiyoruz.”

5 bine geriledi

Türkçe öğrenimini ülkedeki genç neslin yaşadığı önemli sorunlarından biri olarak gördüklerini ifade eden İnce, “Son dönemlerde Bulgaristan’daki yeni nesil, Türkçe konuşmayı, yazmayı ve okumayı doğru olarak bilmiyor. Dolayısıyla buna çok vurgu yapmak istiyoruz. Vurguyla da kalmayıp bunu çözümlemek istiyoruz” diye konuştu.
Nüfusu 7 milyonun altında olan, yaklaşık 600 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Bulgaristan’da bu eğitim öğretim yılında okullarda Türkçe dersi alan öğrencilerin sayısı geçen yıla göre bin 701 azalarak 5 bin 385’e geriledi. Eğitim Bakanlığının verilerine göre, Bulgaristan’da 2016-2017 eğitim öğretim yılında 7 bin 86 öğrenci Türkçe dersi almıştı.

Yorumlar