Son Dakika

Çıkarttığınız sorunu çözün!

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektic, muhacir meselesinde Avrupa Birliği’nin (AB) Bosna Hersek’e yaklaşımından memnun olmadığını kaydederek, “AB’ye açıkça söylemek isterim ki; bu sorunu siz çıkarttınız, o zaman siz çözün” dedi.

Çıkarttığınız sorunu çözün!

AB’nin Batı Balkan rotasını kapatma kararının ardından alternatif güzergahlar üzerinden Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan muhacirlerin son dönemde yoğun olarak Bosna Hersek’e girmeleriyle başlayan kriz sürüyor. Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Mektic, muhacir meselesini ele almak üzere Hırvatistan sınırındaki Bihaç şehrinde yerel yöneticilerle bir araya geldi.

“MUHACİRLERE YARDIMIMIZ SÜRECEK”

Mektic, burada yaptığı açıklamada, ülkeye yasa dışı yollardan giren muhacirlerin bir bölümünü Velika Kladusa’daki Agrokomerc firmasına ait boş binaya yerleştirme kararı aldıklarını hatırlatarak, “Ancak AB, söz konusu bina kendi sınırlarına yakın olduğu gerekçesiyle mali destekte bulunmama kararı aldı. Bizim başka seçeneğimiz yok” ifadelerini kullandı. Mektic, “AB’ye açıkça söylemek isterim ki; bu sorunu siz çıkarttınız, o zaman siz çözün” diye konuştu. Mektic, sundukları çözüm önerilerinin AB tarafından kabul edilmediğini vurgulayrak, “Muhacirlere insani yardım sağlamayı sürdüreceğiz. Ancak biz, AB’nin kapılarını kapattığı bir ülke olmak istemiyoruz. Bosna Hersek, muhacirler meselesinde mağdur olmayacak” yorumunu yaptı.

“SABRIMIZ KALMADI”

Una-Sana Kantonu (USK) Başbakanı Husein Rosic de sığınmacı krizinin ele alındığı görüşmede somut sonuçlar alamadıklarını belirterek, “Sığınmacıların USK sınırları içindeki Sedra Oteli’ne yerleştirilmesine karşıyız. USK içinde 3 bin sığınmacı var. Artık sabrımız kalmadı” diye konuştu. Bosna Hersek’e 2018’in başından itibaren 7 binden fazla muhacirinin yasa dışı yollardan girdiği belirtilirken, bu kişilerin büyük çoğunluğunun Bosna Hersek’i geçiş ülkesi olarak kullandığı açıklanmıştı. Ülkedeki muhacirlerin bir kısmı daha önce Salakovac’taki bir muhacir merkezine yerleştirmiş, bir kısmının da Hadzici’deki Usivak Kışlası ile Velika Kladusa’daki Agrokomerc firmasına ait boş binaya yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.