Son Dakika

Çingeneler’in Müslümanlaşması Bulgaristan’ı rahatsız etti!

Bulgaristan istihbarat kaynaklarından Bulgar medyasına yansıyan raporda “Çingenelerin Müslümanlaşması Bulgaristan’ın toprak bütünlüğü için tehdit olarak yorumlanıyor” denildi.

Çingeneler’in Müslümanlaşması Bulgaristan’ı rahatsız etti!

Bulgaristan’ın en çok satan gazetelerinden “24 ÇASA”, 6 Eylül 2017 tarihinde resmi olmayan ancak sızdırıldığı anlaşılan istihbarat birimlerinin raporunu yayınladı. Raporda “Çingenelerin Müslümanlaşması, Bulgaristan’ın toprak bütünlüğüne büyük bir tehdit” ifadelerine yer verilirken, gettolarda yaşayan marjinalleşmiş grupların çok kolayca Türkiye ve İslam dünyasından gelen yabancı din adamlarının etkisinde kaldığı belirtildi. Raporda, “Çingene gruplarının belli bölgelerde yoğunlaşmasının, Bulgaristan’ın toprak bütünlüğüne aykırı, özerk bölgeler oluşumuna dair fikirlerin doğabileceği” dile getirildi.

Çingeneler de asimilasyon politikasına maruz kaldılar

Medyaya yansıyan rapora sert tepki gösteren İnsan hakları savunucusu Prof. Mihail İvanov, verilerle Bulgaristan hükümetinin Çingeneleri nasıl asimile edilmeye çalıştığını anlattı. Raporu hazırlayanları cahillikle suçlayan İvanov, Osmanlı döneminde yapılan nüfus sayımlarında Tuna Vilayeti, Filibe, Trakya ve Makedonya bölgelerinde yaşayan Çingenelerin yüzde 90 oranında Müslüman olduğuna vurgu yaptı. Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin 1960-61 yıllarında 120 bin Müslüman Çingene’nin isimleri değiştirdiğini hatırlatan İvanov, 1981-83 döneminde de 230 binden fazla Çingenenin isimlerinin değiştirildiğini söyledi.

“Asıl tehdit Müslümanlar değil raporu yazanlar”

“Bu rakamlar, Bulgar devletinin değişik dönemlerde ülkemizde yaşayan Çingene nüfus sürekli eritme ve asimilasyon siyasetine hedef olmuş ve isimleri değiştirilerek Bulgarlaştırılmıştır” diyen İvanov, şunları kaydetti: “Bu dönemde, onların bir kısmı, köklerine yani babalarının ve dedelerinin dinine İslam’a dönüyorlar. Ve Bulgar istihbarat uzmanları gelişen süreci İslamlaşma olarak görüp Bulgaristan toprak bütünlüğü için en büyük tehlike olarak görüyorlar. Ülkemizde birçok bilim adamı profesör, dilimizde olmayan “konverti” (mühtedi) sözünü kullanarak, atalarının dinine dönen bu insanlarla alay ediyorlar. Bu, Bulgaristan’daki Müslümanlığa, İslam dinine karşı bir kışkırtmadır. Bu gelişmeler yeni bir uluslararası gerginlik yaratacak niteliktedir. Yapılan milli güvenliğimize karşı bir kışkırtmadır. Ülkemizdeki Müslümanlar’ın bu gelişmeleri ciddiye almayacağını umuyorum. Bugün Bulgaristan’ın milli güvenliği için büyük tehlike, Güney Bulgaristan’da bazı getto-mahallelerde yaşayan Müslüman Çingeneler değil, bu konuda “uzman” geçinip yalan yanlış rapor yazanlardır.”

Yorumlar