Son Dakika

“Dünyayı anlamak için İbn-i Haldun’dan beslenmeliyiz”

Günümüz dünyasını anlayabilmek için İbn-i Haldun'dan beslenmek gerektiğini belirten Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, “İbn-i Haldun, her doğan şeyin medeniyetler gibi büyüyüp, gelişip yok olacağını söyler.” dedi.
“Dünyayı anlamak için İbn-i Haldun’dan beslenmeliyiz”

Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katılan Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, burada yaptığı konuşmada, kentte bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Makedonya’nın, tüm milletlerin ayakta kaldığı ancak devlete dönüşmediği küçük bir dünya olduğunu belirten Ivanov, birlikte yaşam modelini her geçen gün geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye devam ettiklerini aktardı.

“DEMOKRASİ BAZILARI İÇİN HAYAL”

Ivanov, Makedonya demokrasi modelinin Balkanlar ve Avrupa’dan kimi ülkeler için halen bir hayalden ibaret olduğunu savunarak, şunları kaydetti: “Geçmişin müspet tecrübelerine dayanan modelimiz aynı zamanda geleceğin de modelidir. Geçmişte nasıl birlikte yaşayıp birlikte gelişebilmişsek aynısını gelecekte de yapabiliriz.”

Yeni dünya düzenin sınırlarının olmayacağını vurgulayan Ivanov, “Artık her şeyin sonrasının yaşandığı dönemdeyiz; kapitalizm sonrası dönem, demokrasi sonrası dönem ve en önemlisi de gerçeklik sonrası dönemi. Yeni dünya düzeni yine sınırların olmayacağı, yavaş yavaş sınırların ortadan kalkacağı bir düzen olacaktır.” diye konuştu. Günümüz dünyasını anlayabilmek için farklı kaynaklar yerine İbn-i Haldun’dan beslenmek gerektiğini söyleyen Ivanov, “İbn-i Haldun, her doğan şeyin medeniyetler gibi büyüyüp, gelişip yok olacağını söyler. Bu yok olmadan sonra da yeniden doğacağını, gelişeceğini ve büyüyeceğini söyler. Bu nedenle ortaya çıkan bu yeni dijital düzen de büyüyecek, gelişecek ve bir gün yerini farklı düzene bırakacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.