Son Dakika

“Ecdadımızın mirasıyla övünüyoruz”

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Türkiye’nin geleceği ve diasporaya etkisi” konulu düzenlenen panelin öncesinde konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın danışmanı Yahya Coşkun, “Ecdadımız bize övünülecek bir miras bıraktı” dedi.
“Ecdadımızın mirasıyla övünüyoruz”

AK Parti Makedonya Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) tarafından düzenlenen panelde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın danışmanı Yahya Coşkun sunum yaptı. Panel öncesinden açıklamalarda bulunan Coşkun, 24 Haziran seçimleri öncesinde Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek’i kapsayacak bir tur yaptıklarını belirtti. Coşkun, bu kapsamda Türkiye’nin geçmişte yaptıklarını, darbe teşebbüsünü, gelecek perspektiflerini ve bunların Balkanlar ile diasporadaki Türklere etkisini konuştuklarını söyledi.

KÜLTÜREL SINIRLAR

Coşkun, “Ülkelerin yalnızca siyasi sınırları yoktur, aynı zamanda kültürel sınırları vardır” sözlerini kullanarak şu açıklamada bulundu: “Jeopolitikte önemli olan kültürel sınırlardır. Kültürel sınırlar da şöyle belirlenir. Bir geçmişte o topraklarda var olmuş musunuz, iki geçmişte o topraklarda var olduğunuzu belli eden alametler var mı, üç bugün o topraklarla irtibatınız var mı?”

ÜLKEMİZİ GÜÇLENDİRECEK ÇALIŞMALAR YAPALIM

Türkiye’nin her hususta, hangi tarihi mesele olursa olsun gönül rahatlığıyla arşivlerini açabileceği bir tarihinin olduğunu vurgulayan Coşkun, şu ifadelerini kullanarak, “Bu manada ecdadımız bize övünülecek bir miras bıraktı. Bu mirasın içerisinde birlikte yaşama kültürü var. Biz birlikte yaşama kültürünü ayakta tutmuş Müslümanlarla, gayrimüslimlerle, değişik etnik milletlerle bir arada yaşayabilmiş bunun en iyi örneklerini sergileyebilmiş bir milletiz. Şimdi de yine kültürel çalışmalarımızı bu istikamette belirleyelim, belirginleştirelim birlikte neler yapabiliriz, ülkelerimizi nasıl daha güçlü hale getirebiliriz bunların çalışmalarını nasıl katkılar sunabiliriz bunları konuşuyoruz” şeklinde konuştu. AK Parti Makedonya SKM Başkanı Salih Utaş ise AK Parti olarak Japonya’dan Kanada’ya, Güney Afrika’dan Rusya’ya kadar Türk vatandaşlarının yaşadığı birçok ülkede çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.