Son Dakika

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerekiyor

Bulgaristan’da resmi temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin her iki tarafın da gerek Avrupa Birliği’nin gerekse Türkiye’nin menfaatine olduğu hususunda kesin mutabakatımız var” dedi.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerekiyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile görüşen Zeybekci, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ HER İKİ TARAFIN MENFAATİNE

Zeybekci, haziran sonuna dek AB’nin dönem başkanlığını yapacak Bulgaristan’ın bu konuda Türkiye’ye yüzde yüz destek verdiğini aktararak, “Gümrük Birliğinin güncellenmesinin her iki tarafın da gerek Avrupa Birliği’nin gerekse Türkiye’nin menfaatine olduğu hususunda kesin mutabakatımız var” dedi.

HEDEF TAMAMEN EKONOMİK ENTEGRASYON

Zeybekçi konuşmasının devamnda şu ifadelere yer verdi: “Bu (anlaşma) Türkiye’ye verilen bir imtiyaz, bir ödün değildir. Bu, AB’nin daha çok menfaatine olan, karşılıklı menfaatlerin maksimize edildiği bir anlaşmadır. Bulgaristan’ın gerek Başbakanı Boyko Borisov gerekse ekonomi Bakanı Emil Karanikolov gerekse Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile görüşmelerimizde ‘Türkiye ile Avrupa Birliği’nin Gümrük Birliği Anlaşması, Türkiye’ye verilen bir imtiyaz değildir.’ diyoruz. Zaten, şu anda yürürlükte olan bir Gümrük Birliği anlaşmamız var. Bu anlaşma, doğrudan doğruya aramızdaki ticaret hacmimizi 160 milyar dolar seviyesine çıkarttı. Hedefimiz, tamamen ekonomik bir entegrasyon.”
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Bulgaristan ziyaretinin kapsamında ülkede faaliyet gösteren Türk iş adamları ile de bir araya geldi.

Yorumlar