Son Dakika

Gümülcine müftüsüne “makamı gasp” suçlaması

Batı Trakya’da, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif hakkında “makamı gasp” suçlamasıyla dava açıldı.

Gümülcine müftüsüne “makamı gasp” suçlaması

Rodop Savcılığı’nca, Gümülcine’de düzenlenen bir toplu sünnet etkinliğine katılarak resmi makamı gasp ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Gümülcine Müftüsü Mustafa Şerif, 8 Mayıs’ta hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Gümülcine Müftüsü Mustafa Şerif, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Savcılık iddianamesinde yer alan hakkındaki “resmi makamı gasp” suçlamasının anlaşmalar ve hukuki açıdan hiçbir dayanağı bulunmadığını aktararak, müftülüklerle ilgili 1913 Antlaşması’nda, 2345 Sayılı Yasa ve 1990 yılında çıkarılan müftülüklerle ilgili kararnamede müftülerin yetkileri arasında “sünnet ettirmek” diye bir yetki bulunmadığını kaydetti. Şerif, “Dolayısıyla sünnet etkinliğine katılmak ya da böyle bir etkinlik düzenlemek yetki kullanımı sayılamaz” dedi.

“Son bir yılda 7 kere ifade verdik”

Şerif, “AİHM tarafından haklı bulunduğumuz 1999 yılından bu yana uzun bir süre bu konuda hakkımızda herhangi bir cezai kovuşturma olmadı. Ancak, son bir yılda 7 defa savcılığa ifade vermeye çağrıldık. Ama madem ki, Avrupa Birliği vatandaşıyız ve demokrasi var, biz yine bu konuda tüm hukuki yolları deneyip, davayı sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Asıl mesele başmüftülük”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümülcine ziyaretinde Başmüftülük meselesine değindiğini hatırlatan Şerif, “Cumhurbaşkanı buradaki konuşmasında sadece müftülükler değil, Başmüftülükten söz etti. Bu üzerinde önemle durulması gereken bir meseledir. 1913 antlaşmasında Başmüftülük müessesesinden bahsediliyor ve bu Lozan Antlaşması’nda da tasdik ediliyor” açıklamalarda bulundu.

Yorumlar