Son Dakika

Haradinaj: Sınırlar ancak savaşla değişir

Kosova ile Sırbistan arasında devam eden diyaloğun Kosova’nın bölünmesini getirebileceği kousunda açıklama yapan Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, “Kosova’nın sınırları savaşla kararlaştırılmıştır ve yalnız savaşla da değişebilir” dedi.

Haradinaj: Sınırlar ancak savaşla değişir

Başbakan Haradinaj gerçekleştirdiği basın toplantısında Kosova sınırlarının değişimi veya düzeltilmesinden söz etti.

Kosova ile Sırbistan arasında tek kalan şeyin karşılıklı tanınma olduğunu aktaran Haradinaj, “Sınırlar savaşla kararlaştırılmıştır ve yalnız savaşla değişebilir. Sınırların başka şekilde değiştiğini düşünenler hataya düşerler. Arnavutların olduğu yerlerde herkes Preşova’yı almayı ister, iyi ama bu sınırlar UÇK savaşı ve NATO’nun müdahalesiyle kararlaştırılmıştır, yani on binlerce insan bu sınırlardan yanadır. Herhangi bir kimsenin sınırlarla oynaması bir hayaldir, sınırlarla oynanmaz” ifadelerini kullandı.

NE BÖLÜMÜNME NE DE TOPRAK DEĞİŞİMİ

Öte yandan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova’nın bölünmeyeceğini bir kez daha tekrarlarken toprak değişiminin de olmayacağını düşüncesini savunarak şu sözlere yer verdi: “Preşova, Buyanovça ve Medvedja’nın Kosova’ya dahil olmasının tek ihtimal olduğu gerçeğine rağmen sınırların barışçıl düzeltilmesinin kötü bir fikir olduğunu düşünenlere bir mesaj. Daha net olayım: Ben zamanında bölünme ve toprak değişimi opsiyonunu reddetmişimdir. Ben, sınırın yalnız barışçıl şekilde ve onu da Kosova’nın lehine düzeltilmesinden söz ediyorum. Oysa, bu teklife karşı çıkanlar bölünme ve toprakların değişimi propagandasını yapıyorlar. Bu tür bir durumda, gerçekten kimin haklı ve hangi opsiyonun Kosova’nın lehine olduğunu kararlaştırma imkânını sunmakla, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarının karar vermelerinin güçlendirilmesi dışında başka yol kalmamıştır. Bundandır gerçek olması için çaba harcadığım vatandaşlarımıza referandum imkân hakkı mecburen sunmalıyız.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.