Son Dakika

Irkçı Bulgarlar Türkler’i kabul edemiyor

Bulgaristan Meclisi, HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve HÖH Milletvekilleri tarafından Millet Meclisi’ne sunulan Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.

Irkçı Bulgarlar Türkler’i  kabul edemiyor

Yasaya ilişkin yapılan oylamada 25 milletvekili kabul, 46 milletvekili ret oyu kullanırken 86 milletvekili de çekimser kaldı.
Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Milletvekili Hamid Hamid, yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bunlar, babası veya dedesi Bulgaristan vatandaşlığına sahip kişiler, Bulgaristan’ı çok seviyorlar, ancak idari engellerden dolayı vatandaş olamıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

YASA VATANDAŞLIKTAN VAZGEÇENLERİ KAPSAMAZ

Hamid, sözde vatanseverlerin bu tasarının, Bulgaristan vatandaşlığından gönüllü olarak vazgeçen göçmenlerin haklarının iade edilmesini hedeflediği yönündeki iddialarına da yanıt verdi. Hamid Hamid, “Yasa, vatandaşlıktan vazgeçenleri kapsamıyor” dedi.
Irkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu milletvekili Stanislav Stanilov ise, “Hedef, önümüzdeki 4-5 yıl içinde Türkiye’den yaklaşık 1,5 milyon kişinin Bulgaristan vatandaşlığı alması ve seçimlerde HÖH’ün daha fazla oy almasıdır” iddia etti.
Milliyetçi Hristiyan Mitev, Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkına sahip kişilerin kapsamının gereğinden fazla genişletildiğini ifade etti.
Tasarıda, Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak için başvuru tarihinden en az üç yıl önce Bulgaristan’da daimi veya uzun süreli ikamet iznine sahip olunması şartından vazgeçilmesi öngörülüyordu

Yorumlar