Son Dakika

Kosova Cumhurbaşkanı’ndan Özel Mahkemelere isyan

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Özel Mahkemelerin ülkesine bir haksızlık olarak gördüğünü söyledi. Söz konusu mahkemelerin Uluslararası toplumun baskıları üzerine kurulduğuna dikkat çeken Thaçi, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini vurguladı.

Kosova Cumhurbaşkanı’ndan Özel Mahkemelere isyan

Özel Mahkeme hakkında ‘Klan Kosova’ya verdiği röportajında Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, bu konudaki tutumunu değiştirmediğini ve mahkemenin Kosova devletine bir haksızlık olduğu yönündeki mesajını yineledi.
Uluslar arası toplumun ülkesine yaptığı baskıları eleştiren Cumhurbaşkanı Thaçi “Reel olarak 2015 yılında düşündüğüm gibi bugün de düşünüyorum, Özel Mahkeme Kosova halkına bir haksızlıktır. Bizi tehdit eden uluslararası camianın hatasıdır. Bu yüzden bunun üstesinden nasıl geleceğimiz konusunu çok iyi biliyorum. Mahkemenin kurulmasını erteledik, çünkü Kosova için savaşmanın haklılığına hakaret eden ve zarar veren hiçbir mahkeme bulunamaz” ifadelerini kullandı.

SÖZLERİNDE DURMADILAR

Thaçi, daha önce özel mahkemenin kurulmasına ne sebeple destek verdiğini ise “Uluslar arası toplumun zorlamasıydı ve vize serbestisi, ordunun kurulması, UNESCO, INTERPOL ve diğer uluslararası örgütlere üyeliklerin hızlandırılması taahhüdünde bulunuldu. Biz Mahkemeyi kurduk fakat bunlardan hiçbiri gerçekleşmedi” sözleriyle izah etti.

MÜDAHALEYE “HAYIR”

Sırbistan yetkililerinin Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloga Rusya’nın dâhil olması gerektiği yönündeki açıklamaları da yorumlayan Thaçi, böyle bir şeyin olmayacağını, çünkü Kosova’nın büyük ülkelerin müdahale etmesi gereği duyulduğu Suriye olmadığını söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı, diyalogun her iki ülkenin birbirini karşılıklı tanımakla ve Kosova’nın BMÖ’ye üye olmasıyla sona ermesi gerektiğini belirtti. Seçim reformunun da gerçekleşmesi önemine vurgu yapan Hashim Thaçi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmemesi durumunda bu göreve bir kez daha aday olmayacağını da açıkladı.

Yorumlar