Son Dakika

Kosova Türkiye’nin yanında

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, İstanbul’da yılbaşı gecesi bir gece kulübünde yapılan ve 39 kişinin ölmesine sebep olan terör saldırısı nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Kosova Türkiye’nin yanında

Terör saldırısının tüm özgür dünya vatandaşlarına yönelik olduğunu belirten Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, taziye mesajında Kosova halkının, hayatın haybedenlerin acılarını paylaştığını ve Türk halkı ile dayanışma içinde olduğunu belirtti. Mesajında, “İstanbul’daki terör saldırısı, ortak tehdide karşı amansızca mücadele vermek için kararlı olma konusunda bizleri daha da motive etmektedir. İstanbul’da, yeni yıl gecesindeki bu korkunç saldırı tüm dünyaya karşı bir saldırıdır. Bu terör saldırısı özgür dünyanın tüm vatandaşlarına yönelikti” ifadelerine yer ver Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, teröristlerin barış, nizam ve düzen istemediklerini, onların hedefinin dünyayı ve insanların hayat biçimlerini yok etmek olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova halkının, hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin ile Türk halkının acılarını paylaştığını ifade etti.

Terör, değerlerimize saldırıyor

Kosova Başbakanı İsa Mustafa da, 2017 yılına girilirken İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısını sert bir dille kınadı. Başbakan Mustafa mesajında, saldırıda ölenlerin ailelerine ve Türk Hükümeti’ne başsağlığı dileyerek, Kosova halkı ile hükümetinin büyük acı ve üzüntü duyduğunu belirtti. Başbakan Mustafa, bu saldırıların “terörün araç ayırmadan demokratik dünyanın değerlerini tehlikeye atmak için saldırmaya devam ettiğini gösterdiğini” vurguladı. Mesajında “Kosova Cumhuriyeti Hükümeti, her çeşit teröre karşı demokratik dünyanın mücadelesine katkı sunmaya devam etme yönünde kararlıdır” ifadesine yer veren Kosova Başkakanı Mustafa, terörün ortak değerleri ihlal etmeyi ve suçsuz insanların hayatlarını tehlikeye atmayı hedeflediğini belirtti.

Yorumlar