Son Dakika

Kosova’da yeni hükümet kuruldu

Kosova’da yeni hükümet kuruldu

Ülkede 11 Haziran’da yapılan erken genel seçimin ardından seçimin galibi Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kosova İçin Girişim (NİSMA) öncülüğündeki “PAN” ittifakında AAK Genel Başkanı Ramush Haradinaj’ın başbakan olarak görev aldığı yeni kabine, 61 “evet” ile güvenoyu almayı başardı.

“Hayır” oyunun kullanılmadığı ancak bir milletvekilinin çekimser kaldığı oylamaya, Kendin Karar Al Hareketi, Kosova Demokratik Birliği (LDK) ve Alternatif Partisi katılmadı. PDK, AAK, NİSMA ve Yeni Kosova İttifakı’ndan (AKR) oluşan yeni hükümette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı görevine “PAN” ittifakına seçim sonrasında dahil olan AKR Genel Başkanı Behcet Pacolli, Başbakan Yardımcısı ve Diaspora ve Stratejik Yatırım Bakanlığı görevine Dardan Gashi, Başbakan Yardımcı ve Geri Dönüş ve Topluluklar Bakanlığı görevine Dalibor Jevtic, Başbakan Yardımcılığına Enver Hoxhaj ile Fatmir Limaj getirildi.

YENİ BAKANLAR BELİRLENDİ

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın yeniden Kamu Yönetimi Bakanlığı’na getirildi. Başbakan Haradinaj, mecliste yaptığı konuşmada, yeni hükümetin ülkesinin zor bir durumla karşı karşıya kaldığı dönemde göreve geldiğini dile getirdi. Kosova’da, mayıs başında muhalefetin talebi üzerine hükümet için mecliste güven oylaması yapılmış, koalisyon hükümetinin ortaklarından PDK’nın da desteğiyle hükümet düşürülmüş ve meclis feshedilmişti.

Yeni seçimin ardından 5 kez PAN ittifakı milletvekillerinin meclis oturumunda yer almaması nedeniyle meclis başkanlığı seçimi bir kaç kez ertelenmişti.
Son olarak geçtiğimiz gün meclis başkanının seçilmesinin ardından cumhurbaşkanı Thaçi, Haradinaj’ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Yorumlar