Son Dakika

Kosova’dan Zeytin Dalı Harekâtı’na destek

Kosova’nın Türk Bakanı Mahir Yağcılar yayınladığı mesajla Zeytin Dalı Harekâtı’na destek verdi. Yağcılar, harekâtı; “Barış ve istikrarın” habercisi olarak değerlendirdi.

Kosova’dan Zeytin Dalı Harekâtı’na destek

Balkan ülkelerinden Afrin’deki, Zeytin Dalı Harekâtı’na her gün destek geliyor. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Zeytin Dalı Harekâtı’nın bölge halkı ve dünya kamuoyu da “Zeytin Dalı” olarak algılanması gerektiğini vurguladı. Yağcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından (TSK), Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ’e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan harekâta yayımladığı bir mesajla desteğini açıkladı.

BARIŞ VE İSTİKRARIN HABERCİSİ

Yağcılar, bölgede gelişmelere bakıldığında Zeytin Dalı’nın kaçınılmaz bir harekât olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin bütünlüğü için ve bölgedeki halklar için önemli karardır, barış ve istikrarın habercisidir. Çünkü o bölge, çeşitli terörist grupların eylemlerinden dolayı normal yaşam şartlarından mahrum kalmıştır.

Dolayısıyla hem Türkiye’nin hem de oradaki ahali açısından o bölgenin teröristlerden temizlenmesi, genel güveni sağlama anlamını taşımaktadır ve geleceğe dair istikrarlığın tesisini sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

TÜM DÜNYA ZEYTİN DALI OLARAK ALGILAMALI

Afrin’deki güven ortamının sağlanması durumda, Türk devletinin en kısa zamanda, bölgeye kalkınma ve yeni perspektifler getireceğini açıklamalarda bulunan Bakan Yağcılar, “Türk askerinin her yerde barış ve huzuru sağladığını bilerek, bu harekâtın adı olduğu gibi orada ki ahali ve dünya kamuoyu tarafınca da zeytin dalı olarak algılanması gerekmektedir” tespitlerini yaptı. Hiçbir devletin güvenliği ve bütünlüğünün tehdit altında kalamayacağını ve özellikle terörist gruplar tarafından tehditlerin kabul edilemez olduğunu söyleyen Yağcılar, “Bu bağlamda Zeytin Dalı Harekâtı’yla en kısa süre içerisinde hem Türkiye hem de o bölgede yaşayan ahali için güvenli, istikrarlı ve bir barış bölgesinin oluşturulmasını dilerim” vurgusunu yaptı.

Yorumlar