Son Dakika

Kosovalı siyasiler sınır anlaşması konusunda mutabakata varamadı

Kosova’da iktidar ortağı olan siyasi partiler sınır anlaşması konusunda yaşadıkları ihtilafı çözemiyor. Başbakan Ramush Haradinaj geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada ‘hayır’ dediklerini ifade etti.

Kosovalı siyasiler sınır anlaşması konusunda mutabakata varamadı

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, iktidar koalisyonu ortaklarının Sınır Belirleme Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin oy kullanması için milletvekillerini nasıl ikna edecekleri modelini bulacakları söyledi. Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, bir haber sitesine verdiği demecinde, Sınır Anlaşması’nın ülke siyasi yelpazesini böldüğünü belirtti.

Kosovalı siyasiler ikiye bölündü

İktidar koalisyonu ortaklarının Sınır Belirleme Anlaşması’nın onaylanmasına dair oy kullanmaları için milletvekilleri nasıl ikna edecekleri modelini bulacakları kaydeden Hoxhaj, “Biz koalisyon ortakları olarak Karadağ ile Sınır Belirleme Anlaşması’nın oylanması ve onaylanması için milletvekillerini nasıl ikna edeceğimiz modelini bulacağımıza inanıyoruz. Hükümet olarak bizler 2015 yılı anlaşmasını ve 2017 yılı komisyonun bulgular raporunu sürece dahil etmeyi başardık. Bu, Kosova’da siyasi yelpazeyi bölen bir konudur ve aynı zamanda bu konu Kosova’nın devlet kapasitesini ve siyasi yönetimin zor ancak eni sonunda Kosova vatandaşlarının çıkarına olan kararları icra etmesini tartan da bir konudur” dedi. Sınır anlaşmasının ilerleyen günlerde mecliste oylamaya sunulacağını belirten Hocsaj, “ Sınır Belirleme Anlaşması ile ilgili somut bir ajandanın olacağı umduğunu ifade etti.

Thaçi ve Haradinaj ters düştü

Başbakan Ramush Haradinaj geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, sınır anlaşmasına mevcut haliyle hayır dediklerini dile getirirken, 2015’te Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Karadağ ve Kosova arasında yapılan anlaşmaya Dışişleri Bakanı olarak imza atan Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Anlaşmanın mecliste kabul edilmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Yorumlar