Son Dakika

Kosova’ya vize muafiyeti verilecek mi?

Kosova’ya vize muafiyeti verilecek mi?

Balkan ülkeleri arasında AB vizesine sahip olmayan tek ülke Kosova muafiyet bekliyor. Kosova Başbakanı Haradinaj, mevcut vize rejiminin kısa sürede kaldırılacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak hem koalisyon ortağı partiler hem muhalefet. Haradinaj’ın kurdurduğu komisyonun hazırladığı raporu reddediyor.  

Durim Abazi/Diriliş Postası

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Avrupa Birliği (AB) tarafından Kosova’ya uygulanan vize rejiminin beklediğinden daha kısa bir süre içinde kaldırılacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Kosova’nın İstog şehrinde bir seçim toplantısında konuşan Başbakan Haradinaj, vize muafiyetinin verilmesi için en önemli iki şarttan biri olan Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın oylanması ile ilgili olarak koalisyon ortaklarına her zaman dürüst olduğunu ifade etti.

“KİMSEYE YALAN SÖYLEMEDİM”

Sınır Anlaşması meclise gönderilmedikçe ve onaylanmadığı sürece, vize muafiyeti konusunda karar alınmayacağını hatırlatan Başbakan Haradinaj, “Hiç kimseye yalan söylemedim. Sınır Anlaşması’nın kabul edileceği yükümlüğü ile hiçbir zaman üstlenmedim. Uluslararası dostlara da hep doğruları söyledim” ifadelerini kullandı. Haradinaj kısa biz zaman içinde Kosovalılar’a vize uygulamasının kaldırılacağını da açıkladı.

Söz konusu Kosova ile Karadağ arasında imzalanan Sınır Anlaşması’nın önce meclis komisyonunda görüşülmesi, ardından da meclis genel kuruluna oylanması öngörülüyor.

Kosova Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Time Kadrijaj, son olarak kurulan komisyonun raporu ve anlaşmanın ayrı ayrı olarak ele alınacağını belirtti.

Avrupa Entegrasyon Komisyonu üyesi, Haradinaj ile ortak koalisyonda bulunan Zenun Pajaziti, Kosova ile Karadağ arasında sınır çizgisinin belirlenmesi için yeni komisyonun kurulmasını hata olduğunu söyledi.

KOALİSYON ORTAKLARINDAN RET

Koalisyon ortaklarından en büyüğü PDK (Kosova Demokratik Partisi) Haradinaj’ın yeni raporuna karşı çıkıyor ve kabul etmediğine göre bu rapor nasıl onaylanacak; yoksa Başbakan kendi kurduğu komisyonun çıkardığı anlaşmasından mı vazgeçti? Böyle bir durumun yaşanması ihtimali yüksek. Çünkü savaş bittiğinden beri Kosovalı yetkililerin bu türden davranışlarının yaygınlaştığı görüldü. Haradinaj’ın bu koalisyonun bir ortağı olmayı kabul etmesi, daha önce Kosova ve Karadağ arasında imzalanan anlaşmayı kabul ettiği şeklinde yorumlandı.

Kosova’nın muhlefetteki en büyük partilerinden olan LDK (Kosova Demokratik Birliği) da Haradinaj’ın kurduğu komisyonun çıkardığı raporunu reddediyor. Sınır Anlaşması’nın muhtemelen gelecek hafta meclis genel kurulunda görüşülmesi bekleniyor.

Yorumlar