Son Dakika

Makedonya isim sorununu çözmek zorunda!

Birleşmiş Milletler’in (BM) Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için görevlendirdiği Özel Temsilci Matthew Nimetz, sorunun çözüme ulaşmamasının bölge için gerçek bir trajedi olacağı konusunda iki ülke yöneticilerini uyardı.

Makedonya isim sorununu çözmek zorunda!

Nimetz, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile görüşmenin ardından basın açıklmasında yaptığı açıklamada, “Şimdi çözüme ulaşılması ve nihayetinde bölgenin ilerlemesi için doğru zaman. Ayrıca iki ülke arasındaki iş birliği ve dostluğun devamı için de doğru bir zaman” vurguladı.

İSİM SORUNU ÇÖZÜLMEZSE GELECEK GÜVENSİZ OLACAK

Makedonya hükümetinin, halkın kimliğini koruma görevi olduğunu kaydeden Nimetz, “Eğer şimdi bir şey yapmazsak, zaman ilerliyor, yerinde durmayacak ve gelecek güvensiz olacak. Eğer şimdi ilerlemezsek, 20 yıl sonra ne olacağını bilemeyiz. Bu sorun çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“KAMUOYUNA DİKKATLİ DAVRANMAMIZ LAZIM”

Çözüme ulaşılmasında Nimetz’in yardımının çok önemli olduğuna işaret eden Dimitrov, “Kamuoyunda dikkatli davranmamız çok önemli. Ancak kamuoyunda kırmızı çizgiler hakkında ne kadar konuşursak, o kadar az konuşma alanı oluşur ve sınırın her iki tarafındaki vatandaşlar için kabul edilebilir bir çözüm bulma şansı azalır” dedi.

Makedonya’nın, ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının kesinlik kazanmış ancak Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Yorumlar