Son Dakika

Makedonyalı şairin Filistin içlenişi: Filistin’i ruhumda taşıyorum

Müslüman coğrafyasında yaşanan acıları mısralara döken Makedonyalı şair Pande Manoylov, Filistin halkına destek olmaya çalıştığını söyleyerek, “Filistin’i ruhumda taşıyorum” mesajı verdi.

Makedonyalı şairin Filistin içlenişi: Filistin’i ruhumda taşıyorum

İsrail güvenlik güçlerinin şiddet uyguladığı Filistin halkının acıları, dünyanın dört bir yanında pek çok insanın Filistinliler ile ilgili dayanışma kampanyaları başlatmalarına ve zulmün sona erdirilerek adalet temin edilmesi yönünde çağrı yapılmasına sebep oldu. Makedonya’nın güneybatısındaki Manastır şehrinde yaşayan şair, yazar, eleştirmen ve gazeteci Pande Manoylov da bunlardan sadece biri.

FİLİSTİN HALKINA DESTEK

Manoylov, Filistinliler ile ilgili yazdığı şiir ve yazıları sosyal ağlardaki hesabından paylaşarak toplumsal duyarlılık oluşturuyor.

Manastırlı şair yazdığı şiirler ile Filistinliler’e yapılan adaletsizliğe karşı halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Şair Manoylov, şiirlerini Filistin’e adaması, Filistin halkı ile dostluğu, Türk komşuları gibi farklı konulara değindi.

Manoylov’un Filistin konulu ilk şiiri 1982 yılında Makedonya’daki bir gazetede yayımlandı. Manoylov, Lübnan’da Filistinli muhacirlerin yaşadığı Sabra ve Şatilla kamplarında yaşanan trajediyi anlatan şiirinin Arapçaya tercüme edilmesinin ardından birçok ülkede tanındı.

“ÖZGÜRLÜK ÇİÇEĞİ AHED TAMİMİ”

“Özgürlük Çiceği”, “Ağrı”, “Kudüs’e Dokunmayın”, “Filistinli Yaşlı Ana”, Manoylov’un Filistin halkına adadığı yüzlerce şiirden yalnızca birkaçı. Manoylov son zamanlarda yazdığı şiirlerinde, “Özgürlük Çiceği” olarak adlandırdığı Filistinli genç kız Ahed Tamimi’nin haksız yere tutuklanması, İsrail askerlerince öldürülen Basil İbrahim ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını protesto eden herkes için sesini yükseltiyor.

Yorumlar