Son Dakika

Makedonya’lılar, Makedonya isminden vazgeçmiyor

Üsküp ve Atina, Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’nın adı etrafında 25 yıldır dönen kavganın çözümü için her gün yeni yöntemler kullanılıyor.

Makedonya’lılar, Makedonya isminden vazgeçmiyor

Başbakan Zoran Zaev, isim sorunu çözümü noktasında partisi SDSM’nin tavrının muhalefetle birlikte çözüm bulacağını belirterek son kararın referandumda verileceğini söyledi.

Referandumun yasalara uyumlu ve hızlı bir şekilde yapılabileceğini aktaran Zaev, “En başta siyasetçiler olmak üzere herkes kendi fikrini paylaşmadan durursa halkımıza yardımcı olacağız. Halkımız ise çıkıp kendi iradesini ortaya koyacak“ dedi.

Zoran Zaev, BM arabulucusu Matthew Nimetz’in Makedonya’ya yapacağı ziyaretini değerlendirirken, Makedonya’nın müzakere sürecine toplumdaki diğer paydaşların katılımını başardığı için mutlu olduğunu diyerek, Nimetz’e Makedonya’nın tavır ve argümanlarını paylaşacaklarını söyledi.

Zaev tüm bu gelişmeler olumlu değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, AB ve NATO üyeliği için bir tarih anlamına geleceğini hatırlattı.

VMRO DPMNE’NIN DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİNİN ÇOĞU CEZALARA YÖNELİK

Alınan resmi olmayan bilgilere göre ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin Dillerin Kullanımı Yasası’nda öngören cezalar için meclise 33 bini değişiklik öneri sunduğu belirtildi. VMRO-DPMNE, Dillerin Kullanımı Yasası için meclise toplamda 35.569 değişiklik önerisi derdiğini açıklandı.

Parlamento’da çoğunluğu oluşturan milletvekilleri, ana muhalefeti meclisi bloke etmekle suçlarken, VMRO DPMNE milletvekilleri geçtiğimiz günlerde meclisten geçen diller yasanın anayasaya aykırı olduğunu fikrini savunuyor.

Yorumlar