Son Dakika

Milli Şair Ersoy baba ocağında anıldı

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 81. Vefat yıl dönümünde baba ocağı Kosova’da düzenlenen farklı etkinliklerle anıldı.

Milli Şair Ersoy baba ocağında anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Kosova’nın kuzeybatısındaki İstok ve İpek şehirlerinde Mehmet Akif Ersoy’u anma programları düzenlendi.

Kosova’nın kuzeybatısındaki İstok Belediyesine bağlı Suşitsa köyünde iki yıl önce TİKA tarafından restorasyonu yapılan Mehmet Akif Ersoy Camisi’nde ve TİKA’nın düzenlediği mevlide milli şair Ersoy’un yakınları ile köy halkı da katıldı.

MİLLİ ŞAİRE VEFA

Kosova’nın güneybatısında yer alan Prizren şehrindeki Sinan Paşa Camisi imamı Mustafa Tombaş, Türk halkının Ersoy’a minnettar olduğunu vurgulayarak, “Bugün burada, bu topraklarda bu yüce insanı ata toprağında yâd ettiğimiz için çok mutluyuz.” ifade etti.

“SUŞİTSA’DAN TÜRKİYE’NİN KALBİNE YOLCULUK”

Diğer yandan, Yunus Emre Enstitüsü İpek Şubesi tarafından Ersoy’un vefat yıl dönümü münasebetiyle “Suşitsa’dan Türkiye’nin Kalbine Yolculuk” adı ile bir panel düzenledi. Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde İstiklal Marşı şairinin hayatı, eserleri ve şahsiyeti ele alındı. Ersoy’un ayrılıkçı fikirlerle mücadele ettiğini hatırlatan Morina, “Akif, Arnavutların da birlik beraberlik içinde kalması için çabaladı, bölgeyi ve baba ocağını yakından takip etti ve şiirlerinde de bunu ifade etti” dedi.

Yorumlar