Son Dakika

Nasipse Balkanlar'ın en büyük camisi olacak

2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla temeli atılan Namazgah Camii, nasipse 2018 yılında inşaatı bittikten sonra Balkanlar'ın en büyük camisi olacak.

Nasipse Balkanlar'ın en büyük camisi olacak

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) katkılarıyla yükselen Namazgah Camii tamamlandıktan sonra nasipse Balkanlar'ın en büyük camisi unvanını elde edecek.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla temeli atılan ve kaba inşaatı tamamlanan caminin 2018 sonunda ibadete açılması hedefleniyor.

Caminin kaba inşaatının bitirildiğini ifade eden Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği Koordinatörü Yasin Şengül 4 minaresi ile şerefelerinin yapıldığını da belirtti.

Cami garajlarında ve kültür merkezinde hem mekanik hem izolasyon çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şengül, kurşun ve taş kaplama işinin büyük oranda tamamlandığını ve elektrik tesisatı işlerinin devam ettiğini söyledi.

"100 yıl öncesine dayanan bir rüya" 

Namazgah Camisi inşaatının 10 dönüm arazi üzerine kurulu olduğunu ve tamamlandıktan sonra yaklaşık 5 bin kişilik kapasitesi olduğunu belirten Şengül, dış alanıyla burada 10 bin kişinin namaz kılabileceğinin altını çizdi.

Caminin, Arnavut halkı arasında namazgah bölgesi olanak bilinen bölgede yapıldığını anlatan Şengül, caminin "100 yıl öncesine dayanan bir rüya" olduğunu ifade etti.

Camiler kapatılarak depolara çevrilmişti!

1950'li yıllarda 100 bin civarında nüfusa sahip Tiran'da yaklaşık 40 cami bulunuyordu.

Arnavutluk'ta 1967 yılında, dönemin komünist rejimi tarafından dinin yasaklanmasıyla tüm camiler kapatılmış, bunların büyük çoğunluğu yıkılmış, ve bir kısmı da depoya dönüştürülmüştü.

Nüfusu bugün 1 milyonu aşan Tiran'da yaklaşık 18 cami bulunuyor.

Şehirdeki Müslümanlar, yeterli cami olmaması dolayısıyla cuma ve bayram namazlarını, sokaklarda ve meydanlarda kılmak zorunda kalıyor.

Arnavutluk'ta yaşayan yaklaşık 3 milyon insanın yarısından fazlasını Müslümanlar oluşturuyor.

Yorumlar