Son Dakika

Ölüm ilanlarına Kur’an-ı Kerim okuyor

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Buzim şehrinde yaşayan 76 yaşındaki Omer Mujo Bajric, sokaklardan rastgele topladığı ölüm ilanlarını evine getirerek tanımadığı bu insanlara Yasin Suresi okuyor.

Ölüm ilanlarına Kur’an-ı Kerim okuyor

4 yıl önce camiye giderken yerde komşusunun ezilmiş ölüm ilanını görerek çok üzülen Bajric, bu ölüm ilanını alarak evine götürdü. O günden bugüne sokaklardan topladığı ölüm ilanlarına evine getiren Bajric, bugüne kadar onlarca merhuma Kur’an-ı Kerim okudu. Bajric, bu sıra dışı alışkanlığını “Cami bahçesinde bulduğum bu ölüm ilanını alıp eve götürdüm. O günden beri bulduğum tüm ölüm ilanlarını topluyorum.” sözleriyle anlattı.

Sokaklardan topladığı ölüm ilanlarını, Almanya’da çalıştığı dönemde satın aldığı bir çantanın içinde sakladığını söyleyen Bajric, bugüne kadar 300’den fazla ölüm ilanı biriktirdiğini ifade etti. Sokakta üzerine basılmış ölüm ilanları görmeye dayanamadığını belirten Bajric, her seferinde kendine “Birileri benim anne ve babamın ölüm ilanlarının üzerine bassa nasıl hissederdim kendimi?” diye soruyor.

AYDA BİR YASİN OKUYOR

Topladığı ölüm ilanlarındaki insanların bazılarını tanıdığını, bazılarını ise tanımadığını anlatan Bajric, bu ölüm ilanlarındaki kişiler için ayda bir kez Yasin Suresi okuyor. Böyle bir işe kalkışmadan önce bir imama da danıştığını söyleyen Bajric, “Ona ölüm ilanlarını toplayıp tanımadığım birine Yasin okuyup okuyamayacağımı sordum. Bir mahsuru olmadığını söyledi. İnsanlar önce bana gülüyordu ama artık gülmüyorlar.” dedi. Sadece Buzim’den değil, ziyaret ettiği diğer şehirlerden de ölüm ilanları topladığını belirten Bajric, gücü ve sağlığı elverdikçe ölüm ilanları toplayıp onlar için Kur’an okumaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

ÖLÜM İLANI GELENEĞİ

Müslüman, Hristiyan ve Musevi nüfusun bir arada yaşadığı Bosna Hersek’teki sokak, cadde, dükkan, ev, cami ve kiliselere asılan renkli ölüm ilanları ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Ölüm ilanları Müslümanlar için yeşil, Hristiyan ve Museviler için siyah, herhangi bir dini inancı olamayanlar için de mavi çerçeveyle hazırlanıyor. İlanlarda, ölen kişinin fotoğrafının yanında adı, doğum ve ölüm tarihi, cenaze namazının ya da töreninin nerede ve ne zaman olacağı bilgisi de yer alıyor. Müslümanların ölüm ilanında hilal ve yıldız kullanılırken, Hristiyanlarda haç, Musevilerde Davud yıldızı, dini inancı olmayanlarda ise defne yaprağı simgesi kullanıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.