Son Dakika

Ömer: Türkçe ileride işinize yarayacak

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Üsküp YEE temsilcisi Burak Öner, Türkçe’nin ileride Balkanların işlerine çok yarayacağını söyledi.

Ömer: Türkçe ileride işinize yarayacak

Makedonya genelinde faaliyet gösteren Vizioni-M Derneği tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle düzenlenen ücretsiz Türkçe kursunu tamamlayan 105 öğrenciye sertifikaları törenle takdim edildi. YEE Üsküp TemsilcisiBurak Öner, yaptığı konuşmada, ülkedeki devlet ve üniversitelere Türkoloji projesi kapsamında akademisyenler getirdiklerini ifade ederek, yılda 600 ila 800 öğrenciye Türkçe öğrettiklerini belirtti. Öner, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) eğitim materyali desteği sunduğu kursların sertifika dağıtım töreninde açıklamalarda bulunarak, “Arnavut ve Boşnak kardeşlerimizle bir arada, birlikte programlar gerçekleştiriyoruz. İnşallah hayırlı uğurlu olur diyorum. Şimdiden Türkçemizi öğrendiğiniz için teşekkür ediyorum. İleride işinize çok yarayacağını düşünüyorum” dedi.

Arnavutların milli ve manevi değerler yaşatılacak

Vizioni-M Derneği Başkanı Ismail Berisha, başında bulunduğu derneğin, kuruluşundan itibaren Makedonya’daki Arnavutların yerli, milli ve manevi değerlerin muhafaza edilmesi ve bunların yaşatılması yönünde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Asırlar boyunca ortak tarih ve medeniyeti paylaştıkları kardeş Türk halkı ve Türkiye ile olan bağlarının güçlenmesi açısından 2011 yılından itibaren ücretsiz Türkçe kursları düzenlediklerini anımsatan Berisha, “Ayrıca bu yıl itibarıyla ortak medeniyet havzamızın dili olan Osmanlıcayla ilgili çalışmalara başladık ve tarihimizi daha iyi okuyabilmek adına fevkalade önem arz eden Osmanlıca alanında Üsküp, Kalkandelen, Kumanova ve Gostivar şehirlerinde kurslarımız yine ilgiyle takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.

TİKA’ya ve YEE’ye teşekkür

Başta Türkçe kursları olmak üzere yaptıkları çalışmalara destek veren TİKA ve YEE’ye teşekkür eden Berişa, bu çalışmaların önümüzdeki dönemde daha geniş bir alanı kapsaması temennisinde bulundu. Vizioni-M Derneği Türkçe Kurs Programı temsilcisi Kübra İsmail ise amaçlarının, Makedonya’nın en ücra köşelerine ulaşıp oralarda Türkçe kurslar organize etmek olduğuna işaret etti. Vizioni-M Derneği tarafından düzenlenen kurslar, birinci ve ikinci seviye olup ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerini kapsıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.