Son Dakika

“Şehitlerimiz Bosna için canlarını feda etti”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, şehit olan askerlerin Bosna Hersek’in ayakta kalması için canlarını feda ettiğini söyledi.

“Şehitlerimiz Bosna için canlarını feda etti”

Bakir İzetbegoviç, 1992-1995 yılları arasındaki savaşta ülke savunmasında önemli başarılar elde eden Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusunun (ARBiH) kuruluşunun 26. yılı kapsamında başkent Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’nde düzenlenen törende konuştu.

İzetbegovic, ARBiH’in karşısındaki Yugoslav Halk Ordusuna (JNA) kıyasla daha zayıf olduğuna dikkat çekerek, “Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu asker sayısı az olmasına rağmen savaş tarihinin en büyük ordularından biridir. Ordumuz mağlup edilememiştir. Ahlaki açıdan da savaşı kazanan taraf kesinlikle o olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Savaş, Bosna Hersek’in birlik olmasını sağladı”

İzetbegovic, savaşın ahlaki açıdan da kazanılmasının önemine işaret ederek, “Bu, büyük önem arz ediyor. Zira Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusunun bilhassa sivil halka karşı tutumu, Bosna Hersek’in tekrar birlik olmasını sağlamıştır” dedi.

Boşnak lider, Bosna savaşında şehit olan askerlerin Bosna Hersek’in ayakta kalması için canlarını feda ettiğini ifade ederek, Bosna Hersek’in bugün savaşta düşmana karşı duran ve bu uğurda hayatını kaybeden askerler sayesinde ilerlediğini vurguladı.

“Ülkemizi savunan askerlerin hakkını asla ödemeyeceğiz”

İzetbegoviç, “20 yıl önce bu topraklarda nasıl bir yaşam sürüldüğünü göz önünde bulundurursak, aslında ne kadar ilerlediğimizi görebiliriz. Biz Avrupa Birliği üyeliğinin eşiğindeyiz. 5 ila 10 yıl içerisinde NATO üyeliğinin de eşiğinde olacağız. Dünyanın hiçbir yerinde devlet eski askerlerine, Bosna Hersek kadar yüksek bütçe ayırmamıştır. Bizler, ülkemizi savunurken sağlığını, hatta hayatını kaybeden askerlerin hakkını asla ödeyemeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.