Son Dakika

Sırbistan’ın AB üyeliği Kosova şartı!

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği için Kosova meselesinin başarıyla çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Sırbistan’ın AB üyeliği Kosova şartı!

Avusturya Başbakanı Kurz, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüştü.

Sırbistan Sarayı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Vuçiç, bölgesel kalkınmanın barış ve istikrarla sağlanabileceğini belirterek AB arabuluculuğunda yürütülen Sırbistan-Kosova diyalog sürecinin devamı için her zaman hazır olduklarını vurguladı.

AVUSTURYA-SIRBİSTAN İLİŞKİLERİNİN SON DERECE İYİ

Kosova meselesinde uzlaşmacı tutum sergilediklerini kaydeden Vuçiç, Sırbistan halkının çok az bir kısmının bu tutumu desteklediğine dikkati çekti.
Vuçiç, Avusturya-Sırbistan ilişkilerinin son derece iyi olduğunu belirterek “Siyasi anlamda oldukça iyi ilişkilerimiz var. Ekonomik alanda ise çok daha iyi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi bu yıl ilk kez bir milyar avroyu geçecek” ifadelerini kullandı.

KOSOVA İLE DİYALOG DEVAM ETMELİ

Avusturya Başbakanı Kurz da Sırbistan ile Kosova makamları arasındaki diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini ifade ederek “Sırbistan’ın AB üyeliği için Kosova meselesi başarıyla çözüme kavuşturulmalı. Bu bağlamda, diyalog sürecinin başarılı bir şekilde sonlandırılmasını ve halkın da buna destek vermesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Geçmişte yaşananların geride bırakılması gerektiğini ve ortak bir gelecek inşa edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kurz, Batı Balkanlar’ın AB’nin tamamlayıcı bir parçası olduğunu savundu.

Kurz, ülkesinin AB Dönem Başkanı olduğunu anımsatarak “Batı Balkanlar’ın, özellikle de Sırbistan’ın AB’ye yakınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Sırbistan’ın önümüzdeki aylarda yeni fasıllar açmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.