Son Dakika

Soykırım kurbanı baba oğlunun yanına defnedilecek!

Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde 1995’te yaşanan soykırımda katledilen Bosnalı Müslümanlar her sene temmuzun 11’inde resmi törenle toprağa veriliyor

Soykırım kurbanı baba oğlunun yanına defnedilecek!

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımda Sırplar tarafından öldürülen Asim Mujic, yine aynı soykırımda öldürülen ve 2007’de Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilen oğlu Amir’in yanında toprağa verileceği belirtildi. 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerlerce katledildiği soykırımın 23. yıl dönümünde, 11 Temmuz’da yapılacak toplu cenaze töreninde Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verilecek 35 isimden biri de Asim Mujic.

“OĞLUMUN BEDENİ NEREDEYSE TÜMDÜ”

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında eşini ve oğlunu kaybeden Tahira Mujic, en sevdiklerini son görüşünü ve onları son sözlerini dün gibi hatırlıyor. Savaşta tamamen yıkılan evine 2004’te dönen Tahira Mujic, Srebrenitsa’daki evinde yalnız yaşıyor. Mujic, “Oğlumun bedeni neredeyse tümdü. Sadece elinde ve ayağında ufak bir kısım eksikti” dedi. Eşini de bu yıl defnedeceğini aktaran Tahira Mujic, “Onun da bedeni 7-8 yıl kadar önce bulundu. İki ayrı noktada vücudunun farklı yerlerine ulaşıldı. Bedeninin yüzde 30’u hâlâ bulunamadı ama daha fazla beklemenin anlamı yok. Çok bekledim ama nafile. Onu da bu yıl defnetmeye karar verdik” sözlerini kullandı.

“YALAN SÖYLEDİLER”

Eşi ve oğlunu en son 1995 Temmuz’unda gördüğünü anımsatan Tahira Mujic, “Beraber Potoçari’deydik. Sonra bizi ayırdılar. Başka bir yere götürüldük. Ayrılık çok zordu. Allah hiç kimseye yaşatmasın. Biricik oğlumdan ayrılmıştım. Kalbimde büyük bir boşluk yaratan çok acı bir ayrılıktı” dedi. Tahira Mujic, eşi ve öldürüldüğünde 20 yaşında olan oğluna dair anılarının hala çok taze olduğunu belirterek, “Sırplar, onları serbest bırakacaklarını söyleyerek, ‘Onlar size yetişir, Tuzla’da buluşursunuz’ dediler. Verdikleri sözü tutmadılar. Yalan söylediler.” diye konuştu. Tahira Mujic, savaşta damadını da kaybettiğini söyleyerek, kızı Raza’nın 2,5 yaşındaki torunu ile kaldığını söyledi.Eşi ve oğlunun mezarı başında dua edebilecek olmasının kendisine moral olduğunu belirten Tahira Mujic, “Evimden mezarlığa giderken onların öldüklerini unutuyorum. Yanımdaymışlar gibi hissediyorum” diye konuştu

SREBRENİTSA’DA NE OLDU?

Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, farklı toplu mezarlara gömüldü. Potoçari Anıt Mezarlığında düzenlenen törenlerde, bugüne kadar 6 bin 575 kurban defnedildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.