Son Dakika

Srebrenitsa Soykırım Meydanı’nda Arakan için dua!

Arakan Müslümanlar’a yönelik katliamlar, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna yakınlarındaki Vogosca beldesi Srebrenitsa Soykırımı Kurbanları Meydanı’nda protesto edildi.

Srebrenitsa Soykırım Meydanı’nda Arakan için dua!

Meydanda toplanan grup, Arakanlı Müslümanlar’ı hedef alan katliamlara dikkat çekmek için protesto düzenledi. Aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup, Arakanlı Müslümanlar’a yönelik katliamların ve vahşetin durdurulması çağrısında bulundu. Protestoda “Tüm çocuklar aynıdır” mesajı verilirken, gösteriye katılanlar da üzerinde “Rohingya soykırımını durdurun”, “Soykırımı durdurun” yazılı dövizler taşıdı.

“SUSKUNLUK UTANÇ VERİCİ”

Protestoyu düzenleyen Vogosca Yeşil Bereliler Derneği Başkanı Hasan Dolovac, uluslararası toplumun Myanmar’da gerçekleşen olaylar karşısındaki suskunluğunun “utanç verici” olduğunu belirterek, bugün yaşananların benzerinin de geçmişte Srebrenitsa’da yaşandığını hatırlattı. Myanmar’da gerçekleşen olaylara sessiz kalamayacaklarını vurgulayan Dolovac, “Eğer sessiz kalırsak, bu suçu işleyenler gibi oluruz” şeklinde konuştu. Protestonun sonunda, Srebrenitsa Soykırımı Kurbanları Meydanı’nda toplanan yüzlerce Saraybosnalı, Arakanlı Müslümanlar için dua etti. Myanmar ordusunun “silahlı militanlarla mücadele” gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında, 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman öldü. Saldırılarda hedef alınan 60’tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor. Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar’dan Bangladeş’e geçmeye gayret ediyor. BM, şu ana kadar Bangladeş’e geçen Arakanlı Müslümanlar’ın sayısının 270 bine ulaştığını açıkladı.

Yorumlar