Son Dakika

Tarihi otoyol projesinde ilk adım

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad arasında iki farklı güzergah üzerinden yapılması planlanan otoyol projesinin geçen hafta İstanbul’daki toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilk adımı atıldı.

Tarihi otoyol projesinde ilk adım

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad arasında iki farklı güzergah üzerinden yapılması planlanan otoyol projesinin geçen hafta İstanbul’daki toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilk adımı atıldı.

Türkiye’den Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş ve ona eşlik eden heyetle, Bosna Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı İsmir Jusko ile görüşerek, Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’ni ele aldıklarını belirtildi.
Jusko, Türkiye’den gelen heyetle iki gün boyunca sahaya ineceklerini ve arazide çalışma yapacaklarını açıklayarak, projenin maliyeti konusunda net bir rakam vermenin henüz mümkün olmadığını söyledi.

SİYASİ İRADENİN NETİCESİ

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, geçen hafta İstanbul’da yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla projenin ilk adımının atıldığını ifade ederek, “Bu siyasi iradenin neticesi olarak dün itibarıyla iki heyet oluşturuldu. Bir heyet Saraybosna’da, bir heyet de Belgrad’da eş zamanlı olarak görüşmelere başladı” dedi. Büyükelçi Koç, Türkiye’nin bu projenin bölgenin kalkınması, refahı ve sosyal bütünlüğünü pekiştirecek seviyede gördüğünü hatırlatarak, “Entitelerin bugün yaptığı sunumlarda projenin her düzeyde desteklendiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

OTOYOLUN GÜZERGAHLARI

Birbirine bağlayacak olan otoyol veya otoyol-ekspres yol karışımı kara yolunun ilk güzergahının Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijelina-Belgrad olması planlanıyor. İkinci güzergah ise Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad olacak.

Yorumlar