Son Dakika

TİKA Makedonya’da tarih yazıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Makedonya’nın Ohri Belediyesi arasında “Kardeşlik Birlik” İlköğretim Okulu’nun yeni eğitim binası projelendirme ve inşaatına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.
TİKA Makedonya’da tarih yazıyor

Ohri Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Mahmut Çevik, yaptığı konuşmada, Makedonya’da 2005 yılından beri faaliyet gösteren TİKA’nın, Makedonya’nın kalkınma çabalarına her alanda destek vermeye gayret gösterdiğini ifade etti.

MAKEDONYA’NIN KALKINMASINDA YAKLAŞIK 70 MİLYON EURO HARCANDI

Eğitim, sağlık, altyapı ve kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi noktasında, Makedonya’nın kalkınmasında yaklaşık 70 milyon euro bütçeli projeler gerçekleştirdiklerini belirten Çevik, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinin kalkınma çabalarına destek verdikleri projeler kapsamında bugüne kadar harcadıkları bütçe miktarının yaklaşık 1,1 milyon euro olduğunu ifade etti. Çevik, “Okul inşaatları, tadilatları ve okul donanımlarının gerçekleşmesi, hizmet içi eğitimler ile beraber eğitim alanında 37 proje ve bu projeler kapsamında da yaklaşık 11 bin 500 öğrencinin eğitim kalitesinin arttırılmasına gayret sarf ettik” dedi.

EN SON 1980’DE OKUL İNŞA EDİLDİ

Ohri Belediye Başkanı Yovan Stoyanoski ise açıklamada bulunarak, “Bölgemizde en son okul inşası ve tadilatı 1980’de gerçekleşmiş. 38 yıl sonra yeni bir okul binasına sahip olacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz ” diye konuştu. TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden ise yapılacak yeni okulun 5 bin 845 metrekare alan üzerine inşa edileceğini kaydederek, okul binasının 738 metrekarelik kısmının spor salonu olacağını, 2 özel eğitim sınıfı ve 2 okul öncesi eğitim sınıfı olmak üzere toplam 29 derslikten oluşacağını aktardı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.