Son Dakika

TİKA Osmanlı mirasına sahip çıkıyor

Kosova’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilecek Priştine Çarşı (Sultan Murat) Camii ile Prizren Gazi Mehmet Paşa (Bayraklı) Camii'nin restorasyon projelerinin işbirliği protokolü imzalandı.
TİKA Osmanlı mirasına sahip çıkıyor

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, imzalama töreninde yaptığı konuşmada, iki projeyle ecdat yadigârı eserlerin günümüze kazandırılacağını belirterek, “Ortak kültür mirasımız olan bu iki önemli eserin restorasyonu çalışması bizim kadim dostluğumuzu ve kardeşliğimizi de geçmişimizi bugüne, bugünümüzü de inşallah geleceğe çok daha kuvvetli bağlarla bağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

KOSOVA İÇİN BEREKETLİ BİR GÜN

Kosova İslam Birliği Başkanı Ternava ise Kosova’daki en eski iki caminin restorasyonu anlaşmasının imzalanmasından dolayı çok bereketli bir gün olduğunu vurguladı. Priştine’deki Sultan Murat veya diğer bilinen adıyla Çarşı Camisi’nin Kosova’da inşa edilen en eski cami olduğun hatırlatan Ternava, “Tamamen taştan inşa edildiği için bütün Balkan camileri arasında eşsiz bir cami. Kültürümüzün, dinimizin bir hazinesini taşımakta” dedi. Priştine’deki bu cami ile diğer camilerin eski Priştine’nin kimliği olduğunu vurgulayan Ternava, restorasyon çalışmalarının 6 yıldır başlamamasını haksızlık olarak nitelendirdi.

ANLAŞMAZLIKLAR YÜZÜNDEN RESTORASYON BAŞLATILAMADI

Belediye ile bakanlık arasındaki anlaşmazlıkların içler acısı durumda bulunan eski camilerin restorasyon çalışmalarını sürüklediğini kaydeden Ternava, yaklaşık bir buçuk ay içerisinde Priştine’deki Emir Alaaddin Camisi, Prinaz Camisi ile Yarar Çeribaşı (Buzağı) Camisi’nin restorasyon çalışmalarının başlayacağını söyledi. TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran ise Priştine’deki Fatih Hamamı ile ilgili çalışmalara başladıklarını dile getirerek, önümüzdeki günlerde Prizren ve Yakova şehirlerindeki Rüştiyelerin restorasyonu için protokolleri imzalamayı beklediklerini belirtti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.