Son Dakika

Türkiye’den Kosova eğitimine destek

Türkiye, Osmanlı bakiyesi olan topraklardaki mazlumlara yardımda bulunmaya devam ediyor. Bu bağlamda, Kosova Barış Gücü (KFOR) Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, Kosova’nın güneyindeki Ştimle kasabasında bulunan bir meslek lisesine teknik donanım yardımı yaptı.

Türkiye’den Kosova eğitimine destek

Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’ndan 730 öğrencinin eğitim gördüğü liseye elektrik, makine ve bilgisayar dershanelerinde kullanılabilecek drumuda 15 bilgisayar, 15 bilgisayar masası, bir televizyon, bir hidrolik pres, 2 servis masası, 2 taşlama makinesi, 6 matkap, 2 kırma delme aleti, bir boru bükme aleti, bir su pompası ve bir mekanik pafta seti gibi çeşitli teknik malzemeler toplam 27 bin euro değerinde yardımda bulundu.

TÜRK ASKERİ KOSOVA HALKIYLA YAN YANA OLACAK

Türk Temsil Heyeti Komutanı Albay Cem Sinan Barım, törende yaptığı konuşmada, bu proje ile anlamlı bir hizmet yaptıklarına işaret ederek, “Türk askeri geçmişte olduğu gibi gelecekte de Kosovalı arkadaşlarıyla, kardeşleriyle yan yana olmaya, beraber olmaya devam edecektir.

Öğrencilerimizin iyi bir eğitim alması, geleceğe umutla bakması, bilgi ve beceriyle donanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIK 30 BİN EuRO DESTEK SAĞLANDI

Ştimle Belediye Başkanı Naim İsmajli, yapılan yardımlar ile gerekli eğitim kalitesine ulaşılacağını belirtti.

Bu yardımları sayesinde öğrencilerin teorik bilgileri pratikte de uygulama imkanı bulacaklarının kaydeden İsmajli, “Yaklaşık 30 bin euro değerindeki bu tip projeleri sadece maddi açıdan değerlendirmiyoruz.

Bunlar, aramızda var olan iletişim, bağ ve karşılıklı saygıyı anlatan çok daha güçlü değerlere sahip” değerlendirmelerde bulundu.

Yorumlar