Son Dakika

Uluslararası öğrenciler Saraybosna’da buluştu

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci buluşması kültürel bir şölene dönüştü. Misafir öğrenciler kendi ülkelerinin gelenek ve kültürlerini tanıtma fırsatı buldu.

Uluslararası öğrenciler Saraybosna’da buluştu

Türkiye’nin Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve Genç İHH Saraybosna Derneği’nce, Cumhurbaşkanlığının himayesinde düzenlenen etkinlik kapsamında farklı ülkelerden öğrenciler Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’de bir araya geldi.

Başta Türkiye’de okuyan binlerce uluslararası öğrenci olmak üzere farklı ülkelerde okuyan öğrencilerin katılım gösterdiği bu büyük buluşmanın amacı hem kültürler arası hem gönülleri arası köprü kurmak.

“DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR”

Bu yıl “Dünya 5’ten büyüktür” sloganıyla gerçekleşen programda aralarında Kırgızistan, Moritanya, Gana, Filipinler, Bulgaristan, Makedonya ve Arnavutluk’un da olduğu 10 ülkeden öğrenciler kültürleri tanıma ve tanıtma fırsatı buldu. UDEF temsilcisi Mehmet Fatih Yıldız, bu yıl 11.si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşması kapsamında 41 ülkede etkinlikler yapıldığını belirterek, organizasyonun amacının uluslararası öğrencilerin birbiriyle ve bulundukları ülkedeki halkla kaynaşmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURULDU

Dünyanın dört bir yanından kültürlerin bir araya gelip bambaşka bir mozaik oluşturduğu etkinliğe katılan Moritanyalı IUS öğrencisi Edje Nouh, burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “İnsanlar çok cana yakın. Kendi kültürümüzü tanıtmak için bu festivale katılıyoruz. Kendi ülkemizden geleneksel kıyafetler, yiyecekler ve içecekler var. Standımızda ayrıca ülkemizdeki önemli tarihi binaların minyatürleri de bulunuyor.” diye konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.