Son Dakika

Yeni senede AB Dönem Başkanı Bulgaristan

Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını 1 Ocak itibarıyla devraldı. Estonya’dan devraldığı AB Dönem Başkanlığını Bulgaristan, 30 Haziran 2018’e kadar yürütecek.

Yeni senede AB Dönem Başkanı Bulgaristan

Bulgaristan’ın programına göre, AB’de ekonomi ve sosyal uyum konularına öncelik verilecek. Dahası AB içerisinde ekonomik ve parasal birliğin daha fazla derinleştirilmesi hedeflenecek.

Avrupa’nın istikrar ve güvenliği bir başka öncelikli konu olacak. AB’nin dış sınırlarının güvenliğinin artırılması, daha etkin bir göç yönetimi ve üye ülkeler arasında savunma alanında iş birliğini daimi hale getirmeyi öngören Yapılandırılmış Daimi İşbirliği (PESCO) projesinin uygulanması sağlanacak.

YENİ HEDEFLER NELER?

Batı Balkanlar’daki aday ülkelerin katılım reformları desteklenecek ve bölge ülkelerine daha fazla destek verilecek. Dijital ekonomi ve bu alandaki işgücünün geliştirilmesi öncelikli bir başlık olacak.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN SEYRİ

Türkiye ile diyalog ve iş birliği yakın biçimde sürdürülmesi öngörülüyor. Türkiye-AB muhacir mutabakatının tam olarak uygulanması desteklenerek Türkiye ve Batı Balkan ülkeleriyle terörle mücadele konusunda iş birliğine özellikle önem verilecek.

DÖNEM BAŞKANLIĞI TAKVİMİ

AB Konseyi Dönem Başkanlığı 6 aylık sürelerle üye ülkeler arasında dönüşümlü olarak üstleniliyor. Dönem başkanı ülke, AB Konseyi toplantılarına başkanlık ediyor ve AB için öncelikli konuların belirlenmesini sağlıyor.

2018’in ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı görevini Avusturya devralacak.

Yorumlar