Son Dakika

“Yükselişimizin kaynağı bizatihi İslam’dır”

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Doç. Dr Mahmut Hakkı Akın, “Aliya, bizim insani ve ahlaki yükselişimizin kaynağının bizatihi İslam olduğunu göstermiştir” dedi.

“Yükselişimizin kaynağı bizatihi İslam’dır”

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da “Türkiye Bakışı ile Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç” konulu gerçekleştirilen panelde konuşan Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Doç. Dr Mahmut Hakkı Akın, “Aliya, bizim insani ve ahlaki yükselişimizin kaynağının bizatihi İslam olduğunu göstermiştir” dedi.

Bursa merkezli Uluslararası Aliya Düşünce Derneği tarafından Uluslararası Başkanı Ahmet Sert, Türkiye’de lise ve üniversitelerdeki gençlere Aliya İzetbegoviç’in düşünce ve fikirlerini anlatmaya çalıştıklarını belirterek, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde Aliya toplulukları kurduklarını söyledi.

Saraybosna Üniversitesi (IUS) Rektörü Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe de panele ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, Aliya’nın kritik düşünceye önem verdiğini vurguladı.

“Aliya olmasaydı, Bosna Hersek de olmazdı”

Konuşmacılardan eski Bosna Hersek Savunma Bakanı Dr. Selmo Cikotic, Türkiye’de Aliya İzetbegoviç’e Bosna Hersek’ten daha çok saygı duyulduğunu vurgulayarak, “Aliya olmasaydı, bugün Bosna Hersek de olmazdı. Aliya, tarihe müdahale etmiştir, diğerleri yalnızca bu tarihin sonuçlarıdır” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr Mahmut Hakkı Akın, “Aliya, bizim insani ve ahlaki yükselişimizin kaynağının bizatihi İslam olduğunu göstermiştir. Bu sorunumuzu tespit edip çözüm ürettiği için kendisini çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

“Aliya her ülkede seviliyor”

Uluslararası Novi Pazar Üniversitesinden Dr. Admir Muratovic ise Aliya’nın diğer ülkelerde de benimsenip sevildiğini dile getirerek, “Erzurum’da yaşanan bir depremin ardından kaldığı göçük altından kurtarılan bir ninenin, kendisini kurtaran Allah’ın Bosna Hersek’teki Müslümanları da kurtaracağı günü beklediğini söylemesi bunun göstergelerinden biridir” dedi.

Yorumlar