Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya misilleme olarak İran tarafından başlatılan büyük saldırıyı püskürtmek için İsrail'e yardım etti.

Kirby'e günlük brifing sırasında aynı taktiğin Ukrayna savaşında kullanılıp kullanılamayacağı soruldu.

Kirby, ABD'nin, Amerikan güçlerinin İsrail'i geçen hafta İran'ın saldırısından koruduğunun aksine, Ukrayna'ya ateşlenen Rus insansız hava araçlarını ve füzelerini düşürmeyeceğini söyledi.

Kirby, “Bakın, farklı çatışmalar, farklı hava sahası, farklı tehdit resmi. Ve Başkan Joe Biden, Ukrayna düşmanlıklarının başından beri, ABD'nin bu çatışmaya savaş rolüyle dahil olmayacağı konusunda açıktı” dedi.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'a dün LBC ile yaptığı röportajda Kirby ile aynı soru soruldu.

Cameron “Aslında NATO güçlerini Rus kuvvetleriyle doğrudan çatışmaya sokmanın tehlikeli bir tırmanış olacağını düşünüyorum. Ukrayna göklerindeki Batılı uçakların bir şeyleri düşürmeye çalışması yerine hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyuyor” dedi.

Papa'dan İran Cumhurbaşkanı Reisi için taziye mesajı Papa'dan İran Cumhurbaşkanı Reisi için taziye mesajı

UKRAYNA'DAN İSTEK 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yaptığı sosyal medya hesabında batılı ülkelere çağrıda bulunarak Ukrayna’ya da İsrail gibi yardım edilmesini istemişti.

Kaynak: Haber Merkezi