Engellli kadının,  Hatay’ın Payas ilçesi Karbeyaz Mahallesi’nde yaşayan ve Dörtyol Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Şefika Ateş’in 23 Ocak tarihinde solunum yetmezliği sebebiyle beyin ölümü gerçekleşti. Dörtyol Devlet Hastanesi organ nakli ekipleri, Ateş’in ailesiyle organ nakli konusunda görüşme yaptı ve aileden organ nakli için onay alındı. Ekipler, Ateş’in ailesinin organ nakli kararının kabul etmesiyle süreci başlattı. Dörtyol Devlet Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen verici organ nakliyle Ateş’in karaciğeri ve 2 böbreği başarılı şekilde alındı. Alınan organlar zaman kaybetmeden farklı şehirlerde yaşayan 3 farklı insana umut olmak için nakledilmek üzere yola çıktı. Planlanan nakillerin gerçekleşmesiyle Ateş’in organları 3 insanı hayata tutacak. Organ naklinin ardından Ateş’in cenazesi Payas ilçesi asri mezarlığına defnedildi. 

   

  “HASTA YAKINLARI ‘CANIMIZ DİĞER HASTALARA CAN OLDU’ DEDİ   

Gerçekleşen nakille birlikte 3 insanın hayat bulacağına dikkat çeken Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Müjde Ocak, organ naklinin ailesinin rızasıyla gerçekleştiğini söyleyerek şunları söyledi: “Hasta solunum yetmezliği şikayetiyle acil servise giriş yaptı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Hasta yakınlarıyla organ nakli ekibimiz görüştü. Hasta yakınları ‘Canımız diğer hastalara can oldu’ diyerek organ naklini kabul ettiler. Hastanın organları 3 hastaya umut oldu”  

  “3 İNSANDA BU ORGANLARLA YENİ BİR SÜRECE TUTUNMUŞ OLDULAR”

  Uzman Doktor Elmas Hacısalihoğlu, bir böbreğin nakil sonrası çalışmaya başladığını belirterek şunları söyledi :”Bir karaciğer ve 2 böbreği 3 hayata umut oldu. Hatta bu gün itibariyle bir böbreğinde çalışmaya başladığı haberini aldık. Tabi buda bizim için sevindirici bir durum oldu. 3 insanda bu organlarla yeni bir sürece tutunmuş oldular. Bu konuda herkesin daha duyarlı olması daha doğru ve daha güzel olacaktır”

Yanan otomobile pet şişelerle müdahale ettiler Yanan otomobile pet şişelerle müdahale ettiler

                                        

Kaynak: iha