Merkez Bankası'nın eski başekonomisti Hakan Kara'nın paylaştığı bilgilere göre Türkiye'de Big Mac fiyatı 150 ila 155 TL arasında değişiyor. Bu fiyat, dünya ortalamasından yaklaşık yüzde 15 daha pahalı. Bu da Türk Lirası'nın değerinin olması gerekenden biraz daha düşük olabileceğini gösteriyor.

Big Mac Endeksi Nedir?

The Economist dergisi tarafından kullanılan Big Mac Endeksi, farklı ülkelerdeki para birimlerinin değerini karşılaştırmak için kullanılan bir yöntem. Aynı standartlarda satılan Big Mac'in ABD Doları cinsinden değerini yerel para birimiyle ölçüyor.

En Pahalı Big Mac İsviçre'de

Statista'nın verilerine göre en pahalı Big Mac, 7,5 dolara İsviçre'de satılıyor. En ucuz Big Mac ise 2,4 dolara Tayvan'da satılıyor.

Dünyada asgari ücret ne kadar? Dünyada asgari ücret ne kadar?

Asgari Ücretle Kaç Big Mac Alınabilir?

Türkiye'de 17 bin 2 liralık asgari ücretle 112 adet Big Mac alınabilir. İsviçre'de ise asgari ücretle 578 Big Mac alınabilir.

Editörün notu:

Big Mac Endeksi'nin para birimlerinin değerini karşılaştırmak için kullanışlı bir araç olup olmadığı tartışmalı. Big Mac Endeksi, para birimlerinin değerini karşılaştırmak için eğlenceli bir araç olsa da, tek başına dikkate alınması gereken bir gösterge değildir. Bir para biriminin değerini etkileyen birçok faktör vardır ve Big Mac fiyatı bunlardan sadece biridir.

İsviçre'de asgari ücret, Big Mac Endeksi'ne göre hesaplandığında yaklaşık 4.335 dolar ediyor.

Bodrum'da günlük villa kiralama bedeli 1 milyon lira Bodrum'da günlük villa kiralama bedeli 1 milyon lira

Ancak İsviçre'de resmi bir asgari ücret bulunmamaktadır. Kantonlar (eyaletler) kendi asgari ücretlerini belirleyebilmektedir. 2023 yılı için en yüksek kanton asgari ücreti Cenevre'de saatlik 23 İsviçre Frangı (CHF)'dır. Bu da yıllık brüt asgari ücreti yaklaşık 4.840 CHF'ye (yaklaşık 4.335 dolar) denk getirmektedir.

Muhabir: Pınar KARAHAN