DEMET İLCE / MUHABİR

Bir patates türü olan Maris Piper'ın hızlı kaynayan yiyeceklerle rekabet etmesini ve daha az morarma ve solma olasılığı olan sağlam bir "süper patates" yaratmasını istiyor.

İngiltere yılda beş milyon ton patates üretiyor.

Ancak hükümet tarafından finanse edilen ve kod adı Tubergene olan gen düzenleme projesi, taze patates satışlarında bir düşüş yaşandığı ve birçok insanın daha hızlı pişirme alternatiflerini tercih ettiği bir dönemde ortaya çıktı.

Bilim adamlarının proje üzerinde çalıştığı B-Hive Innovations'tan Barbara Correia şunları söyledi:

"Genom dizilimi, 'süper bir spud' yaratmaya doğru ilerlerken hastalık direnci gibi konuları ele almamıza olanak tanıyor. Bu aynı zamanda becerilerimizi diğer mahsullere daha kolay uygulayabileceğimiz ve böylece Birleşik Krallık'ın taze ürün sektörüne daha fazla yardımcı olabileceğimiz ve küresel gıda güvenliğini koruyabileceğimiz anlamına da geliyor."

Yeni bir yasa, genetiği değiştirilmiş mahsullerin ticari olarak geliştirilmesine izin veriyor.

Zombi Güneş, Dünya için tehlike saçabilir! Gezegenleri paramparça ediyor… Zombi Güneş, Dünya için tehlike saçabilir! Gezegenleri paramparça ediyor…

Aynı zamanda proje üzerinde çalışan İskoçya'daki James Hutton Enstitüsü'nden Rob Hancock, teknolojinin "patatesin özelliklerini hızla geliştirmek için benzeri görülmemiş fırsatlar" sunduğunu söyledi.

Muhabir: Demet İlce