Yapay zeka destekli robotlar hastanelerde görev alacak Yapay zeka destekli robotlar hastanelerde görev alacak

DEMET İLCE / MUHABİR

Titreşimli sindirilebilir biyoelektronik uyarıcı veya VIBE olarak adlandırılan yeni cihaz, hap şeklinde geliyor ve aynı şekilde yutuluyor. Ancak bağırsaktan geçip mide sıvısıyla temas ettiğinde titremeye başlıyor.

Bu titreşimler vagal siniri gastrik bypass ameliyatına benzer şekilde uyarır. Bu da tokluk hissini yaratır

Araştırmacılar yeni buluşu Wegovy ve Ozempic gibi diğer yeni kilo kontrolü ilaçlarına benzetiyorlar . Bunlarda olduğu gibi, yeni sistem insanların gıda alımlarını yönetmelerine ve böylece diyabet ve hipertansiyon gibi obeziteye bağlı sorunlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir

Domuzlar üzerinde yapılan testlerde zaten işe yaradı. Araştırmacılar, domuzların midelerine yerleştirildiğinde yüzde 31 daha az yemek yediklerini söyledi.

Sistem üzerinde daha fazla çalışmanın gerekli olduğu konusunda uyarıyorlar. Ancak bunun, insanların kilo almayı önlemesi ve yedikleri kalori miktarını azaltmaları için yararlı bir yol olabileceğini umuyorlar.

Brigham ve Kadın Hastanesi'nden gastroenterolog ve yeni makalenin yazarı Giovanni Traverso, "Çalışmamız, gıda alımını ve kalori tüketimini azaltmak için düşük maliyetli, invazif olmayan bir müdahalenin etkinliğini gösteriyor. Cihaz midede etkili bir şekilde çalışıyor ve tokluk sağlıyor," dedi.

"Cihaz, obezite hastalarına yönelik tedavi seçeneklerinde devrim yaratma potansiyeline sahip. Ancak gelecekteki çalışmaların, hastaların kullanımına sunulmadan önce cihazın fizyolojik etkilerini keşfetmesi gerekecek." diye ekledi.

Çalışma, Science Advances dergisinde yayınlanan 'Titreşimli, yutulabilir bir biyoelektronik stimülatör, hayali doygunluk için mide germe reseptörlerini modüle ediyor' başlıklı yeni bir makalede yayımlandı.

Muhabir: Demet İlce