Bitcoin’in son zamanlarda 62 bin dolarların üzerine yükselişinin ardından yeniden gündeme gelmesiyle piyasa değerinde de artış meydana geldi. BBC'nin yayınladığı bir araştırmaya göre bitcoinlerin geleceği ve kimlerde ne kadar coin olduğuna dair.

Milyonlarca Bitcoin Sonsuza mı Gidiyor?

Kullanıcıların dijital cüzdan şifrelerini unutması gibi sebeplerle 3 milyondan fazla Bitcoin'in kaybolduğu tahmin ediliyor.

TCMB Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC yetkilileriyle görüştü TCMB Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC yetkilileriyle görüştü

Bitcoin Balinaları: Kim Bunlar?

"Bitcoin balinaları" olarak adlandırılan bu grupta yatırım bankaları (Grayscale, BlackRock, Fidelity), yatırım şirketleri (MicroStrategy) ve ünlü yatırımcılar (Elon Musk) yer alıyor.

Bitcoin balinalarının toplamda 2,4 milyon civarında Bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor.

Dijital Kasalar mı Riskli?

Yaklaşık 2,3 milyon Bitcoin'in kripto para borsalarında bekletildiği düşünülüyor. Bu durum fiyat dalgalanmalarına karşı risk oluşturabilir.

Madencilerin Kazacağı Bitcoinler:

Sınırlı Arz, Sürekli Üretim  Bitcoin tasarımına göre toplam 21 milyon adet üretilecek.

Henüz Kazılmayı Bekleyen Bitcoinler 7 milyondan fazla Bitcoin ise madencilik yoluyla sisteme dahil olmayı bekliyor.

Yüksek Enerji Maliyetli İşlem:  Bitcoin madenciliği güçlü bilgisayarlar ve yüksek enerji tüketimi gerektiren bir süreç.

Bitcoin'in Mucizesi Kimin Cebinde?

Bitcoin'in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun 1,1 milyon Bitcoin'e sahip olduğu düşünülüyor. Bu Bitcoin'ler yıllarca hiç hareket ettirilmedi ve Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu hala bir sır.

Devletler, Yatırımcılar ve Bireyler: Bitcoin'in kalanı devletler, yatırım şirketleri ve bireysel yatırımcılar tarafından tutuluyor.

Tahmini Bireysel Sahiplik: Gerçek rakam bilinmemekle birlikte 10,5 milyon Bitcoin'in bireysel yatırımcılarda olduğu tahmin ediliyor.

 

Editör: Pınar Karahan