Döviz kurundaki yükseliş ve markalardan peş peşe gelen zamların ardından, Türkiye’de milyonlarca kişi cep telefonu almak için yurt dışına yöneldi. Dövizin yurt dışına çıkışını engellemek üzere alınan politikalar çerçevesinde ise IMEI kayıt ücreti artırılmıştı. 2023 yılında 20 bin TL olan IMEI kayıt ücreti, 2024’ün ilk günlerinde ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla 31 bin 692 TL’ye yükseldi. 

2023 yılı verilerine baktığımızda ise IMEI kayıt ücretindeki artışa rağmen pek çok vatandaşın akıllı telefonlarını yurt dışından satın aldığını görüyoruz. BTK’nin yayınladığı son rapora göre, 2023’te Türkiye’de 12 milyon 53 bin cep telefonu için IMEI kaydı yapıldı. BTK Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri’ni incelediğimizde de 12 aylık süreçte 12 milyondan fazla cep telefonunun IMEI kaydı yapıldığı anlaşılıyor. 


APPLE VE SAMSUNG TELEFONLAR İLK SIRALARDA 


Daha çok yurt dışından hangi telefonlar satın alınıyor? BTK’nin raporunda bu sorunun cevabı da ortaya çıkıyor. 3 milyon 639 bin cihaz kaydı ile Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, listenin ilk sırasında yer alıyor. İkinci sırada ise 3 milyon 181 bin cihazla Apple’ı görüyoruz.

Japonya'da üretilen robot, zeka küpü rekorunu kırdı Japonya'da üretilen robot, zeka küpü rekorunu kırdı

12 AYDA 15 MİLYON 301 BİN CİHAZA IMEI KAYDI


BTK’nin raporuna göre, 2023 yılında 12 milyon 53 bin cep telefonunun yanı sıra 3 milyon 248 bin cihaza daha IMEI kaydı yapıldı. Böylece, 12 aylık süreçte yurt dışından satın alınarak Türkiye’de kullanılmak üzere IMEI kaydı oluşturulan cihaz sayısı 15 milyon 301 bini buldu. 

Geçtiğimiz yıl 20 bin TL olan IMEI kayıt ücreti 2024 yılı itibarıyla 31,692 TL olarak belirlendi. Peki, IMEI kaydı nedir ve IMEI kaydı neden yapılır?

IMEI KAYDI NASIL YAPILIR? 


Yurt dışından satın alınan mobil cihazların Türkiye'de kullanılabilmesi için IMEI numaralarının BTK tarafından kayıt altına alınması “IMEI kaydı” olarak tanımlanıyor. 

BTK’nin kararına göre, yurt dışından satın alınan mobil cihazlar için en geç 120 gün içinde kayıt yapılması gerekiyor. Yani yurt dışından bir cep telefonu satın aldınız ve Türkiye'de kullanmak istiyorsunuz. 120 gün boyunca kayıt olmadan kullanabilirsiniz ancak bu süre sona erdiğinde telefonunuz kullanım dışı kalacaktır. Bu nedenle, başka bir ülkeden satın alıp getirdiğiniz mobil cihazları ülkemizde sürekli kullanabilmek için 120 gün içinde IMEI kayıt başvurusu yapmanız şart.

"IMEI kaydı nasıl yapılır?" diye soracak olursanız da, ilk önce, e-Devlet üzerinden kayıt hakkını sorgulamalısınız. Ardından harç ücreti yatırılarak kayıt işlemi tamamlanıyor. E-devlet uygulaması aracılığıyla kayıt işlemi yapılmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) ise Abone Kayıt Merkezlerine başvurabilir. 

Editör: Nusret Odabaş