Aralık 2023 ayında cari işlemler hesabı 2,09 milyar dolar açık verdi. Bu rakam, tahminlerin üzerinde bir sonuç olarak gerçekleşti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 4,16 milyar dolar fazla verdi.

TCMB Aralık ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri Aralık ayında cari açığın artmasında enerji fiyatlarındaki yükseliş ve ithalattaki artışın rolü büyük.

Ödemeler Dengesi Gelişmeleri: Hizmetler ve seyahat gelirleri cari açığı kısmen telafi etti.

Dış ticaret açığı: 4,59 milyar dolar

Hizmetler dengesi: 2,57 milyar dolar net giriş

Seyahat kaleminden net gelirler: 1,7 milyar dolar

Finansal hesap Aralık ayında 2,3 milyar dolar net giriş verdi. Doğrudan yatırımlar: 317 milyon dolar net giriş, Portföy yatırımları: 1,69 milyar dolar net giriş  Hisse senedi piyasası: 1,19 milyar dolar net alış Devlet iç borçlanma senetleri piyasası: 1,15 milyar dolar net alış

Resmi rezervler Aralık ayında 1,98 milyar dolar artarak 132,2 milyar dolara yükseldi. Yıl Sonu Güncellemeleri: Yıl sonu güncellemeleri ile net hata ve noksan kalemi de güncellendi.

Editörün notu:

Lufthansa'nın personeli 3 günlük greve gidecek Lufthansa'nın personeli 3 günlük greve gidecek

Aralık ayında cari açığın tahminlerin üzerinde geldi. Dış ticaret açığının yüksek seyri ve enerji fiyatlarındaki artış cari açığı olumsuz etkilemektedir. Hizmetler dengesindeki güçlü performans ve seyahat gelirlerindeki artış cari açığı kısmen telafi etmiştir.

Kaynak: TCMB