Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Başkanı William J. Burns,   Rusya ve Ukrayna savaşı hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Burns, Ukrayna'nın 2024'te Rusya ile mücadelede zor bir yılla karşı karşıya kalacağını söyledi.

ABD’nin Kiev’e yaptığı yardımı kesmenin tarihi bir hata olacağını söyeleyen Burns savaşın Rusya’ya maliyetini arttırabileceğini de belirtti.

Savaşın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gücünü aşındırmaya başladığını ifade eden Burns, BD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin azaldığını görmesi halinde Çin'in Tayvan'a karşı daha saldırgan bir tutum benimseyebileceğini iddia etti.

Burns, “Bu yılın Ukrayna'daki savaş alanında zorlu geçmesi muhtemel. ABD'nin bu kritik anda çatışmadan uzaklaşması ve Ukrayna'ya verdiği desteği kesmesi, tarihi boyutlarda bir kendi kalesine atılan gol olacaktır” dedi.

Burns, “Ukrayna’nın önündeki zorluk, Putin’in küstahlığını kırmak ve sadece ön saflarda ilerleme kaydederek  değil, aynı zamanda arkalarından daha derin saldırılar başlatarak ve Karadeniz’de istikrarlı kazanımlar elde ederek devam eden çatışmanın Rusya’ya yüksek maliyetini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Ukrayna'nın ABD tarafından sağlanan silahları Rusya içindeki hedeflere ateş etmesini yasaklayarak Kiev'in yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri olarak bilinen uzun menzilli füze taleplerini reddediyor.

İsrail'den İran'a tehdit: Sonuçlarına katlanacaklar İsrail'den İran'a tehdit: Sonuçlarına katlanacaklar

Kaynak: Haber Merkezi