Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Zhao, Boao Forumu'nun yıllık toplantısının açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in teknolojik inovasyonu ekonomik büyümenin yeni bir noktası haline getireceğini ve bu konuda diğer ülkelerle işbirliği yapmaya istekli olduğunu ifade etti.

Zhao ayrıca, özel onay olmadan yabancı şirketlerin yatırımı yasaklanan veya kısıtlanan sektörlerin "negatif listesinin" daha da azaltılmasıyla Çin pazarlarında yabancı yatırımcılar için daha fazla açıklık sözü verdi. Zhao, Çin'in ticaretin korunmasına ve ayrıştırılmasına karşı olduğunu ifade ederek, “Çin'e yatırım geleceğe yatırım yapmaktır" dedi.

Zhao'ya göre Çin'in mal ithalat ve ihracatının önümüzdeki beş yıl içinde 32 trilyon ABD Dolarını aşması bekleniyor.

Son ekonomik göstergeler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yıla parlak bir başlangıç ​​yaptığını gösterirken emlak sektöründeki zayıflık ve yerel yönetim borçlarının artması nedeniyle büyümeyi desteklemeye çalışan politikacılara rahatlama sağladı.

Birçok yabancı işletme, Çin'den uzaktaki tedarik zincirlerini ve operasyonlarını "riski azaltmak" istiyor.

AVM Perakende Ciro Endeksi şubatta arttı AVM Perakende Ciro Endeksi şubatta arttı

Geçen hafta açıklanan veriler, gelen doğrudan yabancı yatırımın yılın ilk iki ayında yaklaşık yüzde 20 daraldığını gösterdi.

Mart ayının başlarında Pekin, ekonomik büyümeyi desteklemek için bir dizi politika ve 2024 için yaklaşık yüzde beşlik bir büyüme hedefi açıkladı. Zhao, bunun ülke ekonomisinin uzun vadede toparlanmaya ve gelişmeye devam ettiğine dair güveni yansıttığını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi