Geçici ateşkeste 5. gün: 30 Filistinli kadın ve çocuk serbest bırakılacak Geçici ateşkeste 5. gün: 30 Filistinli kadın ve çocuk serbest bırakılacak

Muhabir - Gökhan Erek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’de yaşanan soykırım son bulması için yoğun diplomasi çalışmaları yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyarette Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile yapacağı görüşme öncesi yapılan basın toplantısında ‘Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik. Bizim insana saygımız farklıdır. Bundan dolayı kimseye borcumuz yok.’ dedi. Bir gazetecinin ‘Almanya, Türkiye'ye Eurofighter savaş uçaklarını verecek mi?’ sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Savaş uçaklarını Almanya verir ya da vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin. Bize öyle sorular sorun ki bu sorular vicdani, insani olsun. Cevaplarını da biz size o şekilde verelim.’ şeklinde cevap verdi.

Gazeteci Sinan Burhan, Cansu Canan Özgen’in TV100’de yayınlanan ‘Cansu Canan ile Özgür İfade’ Programı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

İslâm dünyası liderlerini cesaretlendiren mesaj!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya ziyareti sırasında İsrail’in, Gazze’de yaptıkları ile  yaptığı açıklamalarının, ikinci ‘One Minute’ olduğunu söyleyen Gazeteci Sinan Burhan, “Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız, İslâm Konferansı Örgütü’nün toplantısından gelirken, özellikle İsrail'de nükleer silahtan, hatta atom bombasından bahsetti. Dolayısıyla da bu konuyu da bildiride yer verildi. Bu çok önemli bir maddeydi. Bu bildiriden sonra Netanyahu ne dedi? ‘İslâm ülkelerinin devlet başkanları sesini kessin.’ Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuşması,İslâm dünyası liderlerine yönelik olarak net bir mesajdır. Onları cesaretlendiren bir mesajdır. İslâm ülkelerinin halklarını cesaretlendiren, bir mesajdır. Filistin’de ve Gazze'de şu anda soykırıma uğrayan açlık ve susuzlukla yüz yüze kalmış, katliama uğrayan bir halk için çok büyük bir açıklamadır.” şeklinde konuştu.

Uluslararası toplumu harekete geçirecek konuşma!

Sinan Burhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın, uluslararası toplumu harekete geçirme adına vicdani, ahlaki ve cesaret verici bir konuşma olduğunu belirterek, sözlerini şu  şekilde sürdürdü, “Haklıysanız, güçlüyseniz sesinizi yükselteceksiniz.Kıyamet Kilisesi’ni bombalıyor İsrail. Almanya'nın, Vatikan'ın bile sesi çıkmıyor. Dolayısıyla da İsrail'in, güdümünde bir dünya var. Şimdi 7 Ekim'den bahsediliyor. 1948'den beri İsrail katliam yapıyor. İsrail şu anda, Filistin'de katliam yapıyor. Sadece 7 Ekim’i baz alıyorlar. Peki 75 yıldır yapılan katliamlar ne olacak? Dolayısıyla da Sayın Cumhurbaşkanımız fevkalade önemli açıklamalar yaptı. Bunun altını çizmemiz lazım. Hem bundan İslam ülkeleri ders almalı.”

“2032 yılında Türkiye kendi uçağını üretmiş olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Eurofighter uçakları ile ilgili, ‘Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz.’ açıklamasını değerlendiren Sinan Burhan, “Bizim KAAN uçaklarımızdan ilki 27 Aralık'ta uçuyor. Bu kullanılan motorlar, F16 motorları. 2028 yılında kendi motorlarımızı üretiyoruz. Dolayısıyla F16 motorlarına bağımlı olmuyoruz.” dedi

Sinan Burhan, 2032 yılında Türkiye’nin kendi uçağını üretmiş olacağını söyleyerek, sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Buradan da şunu anlıyoruz ister Eurofighter, ister F35, ister Su-35 olsun, Türkiye kendi uçağını üretmediği, kendi tankını, kendi milli sanayisini oluşturmadığı takdirde, Batı'ya bağımlı olacaktır.”

Almanya PKK/PYD ve uzantılarını neden terör örgütü ilan etmiyor?

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un, Hamas’ın terör örgütü olduğunu dair açıklamasını yorumlayan Sinan Burhan, “PYD PKK'ya destek veren Almanya, niye siz PKK/PYD ve uzantılarını terör örgütü ilan etmiyorsunuz?” ifadelerine yer verdi.

ABD ve AB’ye mesaj!

Sinan Burhan, ABD Başkanı Joe Biden’in, Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye’yi tehdit olarak gördükleriyle ilgili açıklamasına cevaben, “ABD, Yunanistan’a silah veriyor. Dolayısıyla da burada Türkiye, onurlu bir mücadele yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, küresel dünyaya ‘One Minute’ diyor, millî sanayii, millî ekonomiyi harekete geçiriyor. Gerek ABD, gerek AB'ye mesaj veriyor. Türkiye haklı, vicdanlı olmaya, vicdanların sesini aktarmaya devam edecektir.” dedi.

“Türkiye’den antisemitizm beklemek mümkün değil!”

Almanya’nın, Holocost uygulayıp bütün Yahudileri katletmiş bir devlet olduğunu hatırlatan Sinan Burhan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Osmanlı Devleti, İspanya'dan Yahudileri zulümden kurtararak getirmiş. Böylesine büyük bir medeniyetin temsilcilerinden, antisemitizm beklemek mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği ‘Hristiyanlar, Yahudiler, Museviler, Müslümanlar da hür, eşit ve adil bir şekilde yaşamalıdır.’ sözü var. Burada Siyonist İsrail'in, yaptığı bir zulüm vardır. Batılılar, Yahudileri katlederken, Türkler, Osmanlı İspanyadan Yahudileri getirerek barış içerisinde yaşamalarını sağlamıştır.”